4 - 17 Mart 2024 Sayı: 1481
Haberler HABERLER
BAŞARILARIMIZ
PROF. DR. BİLGE DEMİRKÖZ EİSENHOWER FELLOW’U OLARAK SEÇİLDİ

ODTÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Bilge Demirköz Eisenhower Fellow’u seçildi. Beş kıtadan, kariyerinin ortasındaki sıra dışı ve öncü 22 bilim insanı Eisenhower 2024 Küresel Programı için belirlendi. Program kapsamında seçilenler, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık altı haftalık yoğun bir seyahat programıyla kendi alanlarındaki uzmanlarla buluşacaklar. 2024 Küresel Programı’na seçilen araştırmacılar, Nisan ayında ABD’ye gidecek ve 16 Mayıs’ta kendi ülkelerine dönecekler.

Prof. Dr. Demirköz, 2024 Küresel Programı kapsamında, ABD’li araştırma ve geliştirme uzmanlarıyla bir araya gelerek Amerikalı bilim insanlarının teknolojik yenilikler ve kamu politikası önceliklerinin kesiştiği durumlarda hükümet bürokrasisiyle başa çıkma yöntemlerine dair bilgi edinmeyi amaçlıyor.

Detaylar için: ODTÜ Haber

YÖNETİM KURULU KARARLARI

Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. İpek Gürsel Dino Profesörlüğe yükseltildi ve Profesör kadrosuna atandı.

Uygulamalı Matematik Enstitüsü Bilimsel Hesaplama Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Doç. Dr. Hamdullah Yücel Profesörlüğe yükseltildi ve Profesör kadrosuna atandı.

Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Sibel Kazak Doçent kadrosuna atandı.

Etkinlikler ETKİNLİKLER
ODTÜ KARİYER FUARI

ODTÜ 2024 Bahar Dönemi Kariyer Fuarı, 14-15 Mart ve 18-19 Mart 2024 tarihlerinde düzenlenecek.

ODTÜ Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından her yıl düzenlenen kariyer fuarları ile ODTÜ öğrencilerinin işverenlerle buluşturulması amaçlanıyor.

Fuara katılan öğrenciler, katılımcı firmaları tanıma, iş ve staj fırsatları hakkında bilgi sahibi olmanın yanı sıra işverenlere kendilerini tanıtma fırsatı bulabiliyorlar.

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek fuarla ilgili detaylı bilgiler yakında ODTÜ Kariyer Fuarı web sitesinde yer alacak.

Duyurular DUYURULAR
ODTÜ’DE ERKEN EVRE ALZHEIMER RİSKİNİ TESPİT EDEN YAPAY ZEKA TEMELLİ TEKNOLOJİ GELİŞTİRİLDİ

ODTÜ’de tükürükten alınan örnek üzerinden yapılan genetik testi yorumlayarak erken evre Alzheimer riskini tespit eden yapay zeka temelli teknoloji geliştirildi. TÜBİTAK 1003 - Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamındaki destekle tamamlanan projede, ilk prototip hayata geçerken, klinik aşamanın da dahil olduğu ileriki aşamaları, beynin şifrelerinin araştırıldığı Nörobilim ve Nöroteknoloji Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (NÖROM) yürütülecek.

NÖROM Yönetim Kurulu Üyesi ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yeşim Aydın Son, projeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Genom araştırmalarının son yıllarda pek çok hastalığın teşhisindeki önemine işaret eden Prof. Dr. Son, çalışmalarında genom araştırmaları ile makine öğrenmesini birleştirdiklerini belirtti.

Detaylar için: Anadolu Ajansı

HATAY’DAKİ ÇOCUKLAR İÇİN OYUNCAK KAMPANYASI

ODTÜ, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen depremlerden etkilenen, başta öğrenciler olmak üzere bölge halkına destek olmak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamdaki bir sonraki ziyaret ise Hatay’a yapılacak.

Hatay ziyareti için, konteyner kentlerde yaşamlarını sürdüren 2-14 yaş grubu çocuklara hediye etmek üzere yeni bir oyuncak kampanyası başlatıldı. Hediye oyuncaklar, ODTÜDEN veya ODTÜDEN Junior mağazalarına 09.00-17.00 saatleri arasında bırakılabileceği gibi kargo ile de gönderilebilir.

Detaylar için: ODTÜ Haber

YENİ VİDEO PODCAST: “KUANTUM SONRASI KRİPTOGRAFİ”

ODTÜ Bilim İletişimi Ofisi ve Görsel-İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi (GİSAM) tarafından hazırlanan Video Podcast serisinin yeni bölümü 2 Mart’ta yayınlandı.

ODTÜ Uygulamalı Matematik Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Oğuz Yayla’nın konuk olduğu bölümde, kriptografi çalışmalarındaki son gelişmeler ele alındı.

Sunuculuğunu Öğr. Gör. Selçuk Türkmen’in yaptığı, ODTÜ YouTube kanalı üzerinden yayınlanan bölümde ayrıca kriptografiyle ilgili çeşitli örneklere yer verildi.

METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ HIZLI TANIŞ ETKİNLİĞİ YAPILDI

Son beş yıldır ODTÜ Mezunlar Ofisi ve Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Hızlı Tanış” (Speed Networking) etkinliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü mezunları ile son sınıf öğrencilerini bir araya getirdi.

Yüksel Proje Amfisi’nde, 2 Mart 2024 Cumartesi günü düzenlenen etkinlikte, öğrenciler kariyerleri ile ilgili sorularını mezunlara yönelterek profesyonel ağlarını genişletme imkanı buldular.

Etkinliğin sonunda ayrıca, canlı klasik müzik eşliğinde gerçekleşen kokteyl yer aldı.

SEKTÖR KAMPÜSTE PROGRAMIYLA ÖĞRENCİLER SEKTÖRDEN UZMANLARLA BİR ARAYA GELİYOR

Sektör Kampüste Programı ile öğrenciler sektörden uzmanlarla bir araya geliyor. Programla birlikte öğrencilerin iş dünyasında hızla gelişen ve değişen bilgilere ulaşarak iş hayatına hazırlanmaları hedefleniyor.

Sektör Kampüste Programı, çalışma alanları doğrultusunda güncel bilgilerle donatılmış insan kaynağı yetiştirmek için paydaş firmalar tarafından üniversitelerde MTH koduyla kredili olarak açılan dersleri kapsıyor. Sanayi Bakanlığı tarafından yürütülen program, öğrencilerin kariyer planlamalarına destek olmayı amaçlıyor.

Detaylar için: ODTÜ Haber

METU ALUMNI NEWSLETTER

ODTÜ Mezunlar Ofisi tarafından
mezunlarımıza yönelik
aylık olarak İngilizce içerikle yayımlanan
“METU Alumni Newsletter”a
buradan üye olabilirsiniz.
Diğer DİĞER
ÇEŞİTLİ
BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI

BİDB tarafından merkezi olarak kullanıma sunulan lisanslı yazılımlarla ilgili olarak, bu yazılımların temin edildiği firmaların düzenlediği çeşitli teknik eğitim ve seminerlere ODTÜ Lisanslı Yazılımlar Servisi sayfasının “Seminer Duyuruları” başlıklı bölümünden ulaşılabilir. Düzenlenen eğitim ve seminerlerin konusu, tarih/saati, konuşmacıları ve katılım koşulları ile ilgili bilgilerin yer aldığı bu sayfa, firmaların duyurduğu yeni bilgiler ışığında düzenli olarak güncellenmektedir.

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI

YENİ GELENLER/NEW ARRIVALS

ODTÜ Kütüphanesine yeni gelen kitapların listesi aylık olarak web sayfamızda New Arrivals başlığı altında yayınlanmaktadır.

ENGELSİZ ODTÜ BİRİMİ BAŞKANLIĞI

Birim Başkanı: Doç. Dr. Şerife Sevinç
Adres: ODTÜ Kütüphanesi - Solmaz İzdemir Salonu
Tel.: 210 7196-7071-7073 - Fax: 210 7935
engelsiz@metu.edu.tr - http://engelsiz.metu.edu.tr/

KONUT DUYURULARI

TÜM KONUT DUYURULARI İÇİN: 2103610-3611

KİRALIK DAİRELER

  • Eryaman 3. Etap, site içinde, 2. katta, 1+1, yapılı, hiç oturulmamış, 51 m2, balkonlu, manzaralı, merkezi konumda daire. Tel: 0532 713 6096.
  • Batıkent Güneşkent Sitesi’nde, 3+1, 100m2, giriş üstü, merkezi ısınmalı, 2 adet kapalı cam balkon, otopark, semt polikliniğine, semt pazarlarına, otobüs ve dolmuş duraklarına, kurum servis güzergahına, okullara ve alışveriş merkezlerine yakın daire. Tel: 0532 374 1776.

SATILIK DAİRELER

  • Etlik Aşağıeğlence Merkezde, ön cephe, giriş kat, balkonlu, Gülhane Hastanesi ve okullara yakın 2+1 daire. Tel: 0543 710 8433.
doğum ve vefat
acı kayıplarımız

Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü, Basım İşliği’nde görevli teknisyen Yusuf Ülger’in 19 Şubat 2024 tarihinde vefat ettiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine ve ODTÜ mensuplarına başsağlığı ve sabır dileriz.

Yurtlar Müdürlüğü’nde görevli İbrahim Ceyhun Koçak’ın annesi Rahmiye Koçak, 18 Şubat 2024 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Uğurhan Akyüz’ün annesi Hatice Sevgi Akyüz, 19 Şubat 2024 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

İstatistik Bölümü’nde görevli Osman İnce’nin babası Hüseyin İnce, 20 Şubat 2024 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Yurtlar Müdürlüğü’nde görevli Hüseyin Özşahin’in babası İsmail Özşahin, 22 Şubat 2024 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Yabancı Diller Yüksekokulu Temel İngilizce Birimi Öğr. Gör. Pınar Kösterit’in babası Kemal Tarhan, 23 Şubat 2024 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nda görevli Ergül Şahin’in annesi Satı Şahin, 23 Şubat 2024 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

 

VEFAT HABERİ BİLDİRMEK İÇİN:

Halkla İlişkiler Müdürlüğü

shoruz@metu.edu.tr - bekireke@metu.edu.tr

hoş geldİN bebek

DOĞUM HABERİ BİLDİRMEK İÇİN:

2102139-2138

halkilis@metu.edu.tr