26 Temmuz - 15 Ağustos 2021 Sayı: 1433
HaberlerHABERLER
ATAMALAR

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevine 16 Haziran 2021 tarihinden itibaren Doç. Dr. Zerrin Torun atandı.

YAYINLAR
MAKALE

Ceballos, F. C., Gürün, K., Altınışık, N. E., Gemici, H. C., Karamurat, C., Koptekin, D., Vural, K. B., Mapelli, I., Sağlıcan, E., Sürer, E., Erdal, Y. S., Götherström, A., Özer, F., Atakuman, Ç., & Somel, M. (2021). Human inbreeding has decreased in time through the Holocene. Current Biology. (doi: 10.1016/j.cub.2021.06.027)

Nijman, T. P., Davidson, T. A., Weideveld, S. T., Audet, J., Esposito, C., Levi, E. E., Ho, A., Lamers, L. P. M., Jeppesen, E., & Veraart, A. J. (2021). Warming and eutrophication interactively drive changes in the methane-oxidizing community of shallow lakes. ISME Communications, 1(1), 1-4. (doi: 10.1038/s43705-021-00026-y)

Ribeiro, S., Limoges, A., Massé, G., Johansen, K. L., Colgan, W., Weckström, K., Jackson, R., Georgiadis, E., Mikkelsen, N., Kuijpers, A., Olsen, J., Olsen, S. M., Nissen, M., Andersen, T. J., Strunk, A., Wetterich, S., Syväranta, J., Henderson, A. C. G., Mackay, H., Taipale, S., Jeppesen, E., Larsen, N. K., Crosta, X., Giraudeau, J., Wengrat, S., Nuttall, M., Grønnow, B., Mosbech, A., & Davidson, T.A. (2021). Vulnerability of the North Water ecosystem to climate change. Nature Communications, 12(1), 1-12. (doi: 10.1038/s41467-021-24742-0)

EtkinliklerETKİNLİKLER
ÇEVRİM İÇİ ETKİNLİKLER
5 - 7 AĞUSTOS 2021: ODTÜ ADAY ÖĞRENCİLERİ İLE ÇEVRİM İÇİ BULUŞUYOR

ODTÜ Tercih Dönemi etkinlikleri bu yıl da çevrim içi olarak yürütülecek. Bu kapsamda, ODTÜ Tercih Fuarı, 5-6-7 Ağustos tarihlerinde tercihfuari.metu.edu.tr adresinde aday öğrenciler ve ailelerine açık olacak.

Tüm lisans programlarının bir arada bulunacağı fuarda, aday öğrenciler canlı destek üzerinden sorularını iletebilecek ve video konferanslara katılabilecek. Tercih dönemi boyunca devam edecek etkinliklere adayogrenci.metu.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

DuyurularDUYURULAR
ODTÜ BİG YARIŞMALARINI KAZANANLAR BELLİ OLDU

ODTÜ Bilim İletişimi Grubu (BiG) tarafından düzenlenen 2. Bilim Kurgu Öykü Yarışması ile BiG ve GİSAM ortaklığıyla düzenlenen Share UR Research Video Yarışması sonuçlandı. Her iki yarışmanın kazananları, 7 Temmuz 2021, Çarşamba günü, saat 12.00'de gerçekleşen çevrim içi ödül töreninde açıklandı.

ODTÜ lisans öğrencilerinin katılımına açık olan 2. Bilim Kurgu Öykü Yarışması’nda birincilik ödülünü Döngü adlı öyküsüyle Mehmet Soylu kazandı. Yarışmanın ikincilik ödülünü 71 adlı öyküsüyle Derin Yiğit ve İbo adlı öyküsüyle Murat Öztaş, üçüncülük ödülünü ise Kayıp Hamsinin Peşinde adlı öyküsüyle Gizem Akkuş ve Sis Gibi Eriyecekti Katı Topraklar adlı öyküsüyle M. Onat Topal kazandı.

ODTÜ’deki lisansüstü öğrenciler ile doktora sonrası araştırmacıların katılımına açık olan Share UR Research Video Yarışması’ndaysa hem jüri değerlendirmesiyle belirlenen birincilik ödülünü hem de halk oylamasıyla belirlenen İzleyici Ödülü’nü The Fish isimli çalışmasıyla Yağmur Akgün kazandı.

ULUSLARARASI PERSONEL EĞİTİM HAFTASI YAPILDI

ODTÜ tarafından, 21-25 Haziran 2021 tarihleri arasında Uluslararası Personel Eğitim Haftası (International Staff Training Week) düzenlendi. Bu yıl beşincisi düzenlenen etkinlik, uluslararasılaşma ve uluslararası dijital etkinlik düzenleme konularıyla ilgili olarak çevrim içi yapıldı ancak dileyen katılımcıların fiziksel olarak da etkinliğe katılımına olanak tanındı. Etkinlikle ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

ODTÜ RÜZGEM ÇEVRİM İÇİ SEMİNERİ

“Teknolojik Tam Bağımsız Türkiye Yolunda Yenilenebilir Enerji Çalışmaları: ODTÜ RÜZGEM” Çevrim İçi Semineri 15 Temmuz Perşembe saat 14.00’te ODTÜ YouTube kanalından canlı yayınlandı. Moderatörlüğünü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zeyrek’in yaptığı seminerde, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Oğuz Uzol, RÜZGEM’deki çalışmaları anlattı. Seminerin videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

TÜBİTAK BİLİM GENÇ, BİLİM-2'YE KONUK OLDU

TÜBİTAK Bilim Genç, Bilim-2 Araştırma Gemisi’ne konuk oldu. ODTÜ Bilim-2 Araştırma Gemisi’nin Marmara Denizi ve Karadeniz’de 5 Temmuz’dan itibaren on gün boyunca yaptığı analiz ve çalışmalar altı bölümlük bir video blog olarak Bilim Genç’in internet sayfasından paylaşıldı. Videolarda Bilim-2'de yapılan çalışmalar ve cihazlar tanıtıldı.

MİNİ KİTAPLIK BAĞIŞ KAMPANYASI

ODTÜ Yayıncılık tarafından “Bağış Sizden, Mini Kitaplık Bizden” sloganıyla düzenlenen “Mini Kitaplık Bağış Kampanyası” kapsamında ihtiyacı olan köy okullarına mini kitaplık armağan ediliyor. Kampanyayla ilgili detaylı bilgi almak ve kampanyaya destek olmak için ODTÜ Yayıncılık web sayfasını inceleyebilirsiniz.

BELLEK’65 PROJESİ

Üniversitemizin kuruluşunun 65. Yılı nedeniyle Görsel İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezimiz (GİSAM) tarafından “Bellek’65” ismiyle bir proje yürütülüyor.

Bellek’65 ile üniversitemizin köklü geçmişinden geleceğe bir köprü kurmak, ODTÜ ruhunu yeni nesillerle buluşturmak amacıyla anılarla dolu bir yolculuk başlatıyoruz. Bu kapsamda üniversitemizin geçmişine ait filmler resmi sosyal medya hesaplarımız, GİSAM web sitesi ve GİSAM sosyal medya hesapları aracılığıyla sizlerle yıl boyunca düzenli olarak buluşacak.

Tanıtım filmi yanda yer alan projeye destek vermek isteyen mensuplarımız arşivlerinde bulunan video, fotoğraf, belge ve bilgileri GİSAM’la paylaşabilirler.

 

İlgili site bağlantıları:
GİSAM Web Sitesi
Facebook'ta GİSAM
Instagram'da GİSAM

 

İletişim için Dr. Berrin Balay Tuncer:
bbalay@metu.edu.tr

ODTÜ'DE GELİŞTİRİLEN YERLİ TEKNOLOJİLERDEN ÖRNEKLER

Son beş sene içinde ODTÜ tarafından geliştirilen teknolojilerden örneklerin yer aldığı sanal bir sergi düzenlendi.

Birbirinden farklı on iki teknolojiye ait fotoğrafların ve bilgilerin yer aldığı sergiyi buradan ziyaret edebilirsiniz.

Düzenlenen sanal sergi, 10 Ağustos 2021 Salı gününe kadar ziyarete açık olacak.

METU ALUMNI NEWSLETTER
ODTÜ Mezunlar Ofisi tarafından mezunlarımıza yönelik aylık olarak İngilizce içerikle yayımlanan “METU Alumni Newsletter”a buradan üye olabilirsiniz.
DiğerDİĞER
ÇEŞİTLİ
BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI

BİDB tarafından merkezi olarak kullanıma sunulan lisanslı yazılımlarla ilgili olarak, bu yazılımların temin edildiği firmaların düzenlediği çeşitli teknik eğitim ve seminerlere ODTÜ Lisanslı Yazılımlar Servisi sayfasının "Seminer Duyuruları" başlıklı bölümünden ulaşılabilir. Düzenlenen eğitim ve seminerlerin konusu, tarih/saati, konuşmacıları ve katılım koşulları ile ilgili bilgilerin yer aldığı bu sayfa, firmaların duyurduğu yeni bilgiler ışığında düzenli olarak güncellenmektedir.

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI

YENİ GELENLER/NEW ARRIVALS

ODTÜ Kütüphanesine yeni gelen kitapların listesi aylık olarak web sayfamızda New Arrivals başlığı altında yayınlanmaktadır.

Kütüphaneye alınmasını istediğiniz kitaplar için http://catalog.library.metu.edu.tr/acquire sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ENGELSİZ ODTÜ BİRİMİ BAŞKANLIĞI

Birim Başkanı: Dr. Öğr. Üyesi Şerife Sevinç

Tel.: 210 71 96-7071-7073
Fax: 210 79 35
Adres: ODTÜ Kütüphanesi -Solmaz İzdemir Salonu
engelsiz@metu.edu.tr
http://engelsiz.metu.edu.tr/

SOSYAL TESİSLER MÜDÜRLÜĞÜ

KİRALIK DAİRELER

  • Bahçelievler’de kiralık 3+1 daire. Arka cephe ve geniş bahçe kullanımlı. Tel: 0530 886 8475.
  • ODTÜ TOKİ Yapracık Konutları, 10 A Blok’ta, 2+1, eşyalı, temiz, özenli, bakımlı daire. Tel: 0535 260 2994.

SATILIK DAİRELER

  • ODTÜ TOKİ Yapracık Konutları, zemin üstü 4 katlı binada 199 m2, ilk katta balkon, çatı katında geniş teras, mutfak yanında kiler, 4+1 dubleks daire. E-posta: polatn@metu.edu.tr.
doğum ve vefat
acı kayıplarımız

İç Hizmetler Müdürlüğü Emekli Müdürü Adnan Doksanoğlu 22 Temmuz 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine ve ODTÜ mensuplarına başsağlığı ve sabır dileriz.

Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü emekli öğretim üyesi Doç. Dr. Arda Düzgüneş 5 Temmuz 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine ve ODTÜ mensuplarına başsağlığı ve sabır dileriz.

Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’nda görevli Hülya Hınıslı ve Yurtlar Müdürlüğü’nde görevli Serap Hınıslı'nın babası Selahattin Hınıslı 21 Temmuz 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

hoş geldİN bebek

DOĞUM HABERİ BİLDİRMEK İÇİN:

2102139-2138

halkilis@metu.edu.tr