5 - 25 Temmuz 2021 Sayı: 1432
HaberlerHABERLER
YÖNETİM KURULU KARARLARI

Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Hacer Ela Aral Doçent kadrosuna atandı.

YAYINLAR
MAKALE

Svetlichny, L., Isinibilir, M., Mykitchak, T., Eryalçın, K. M., Türkeri, E. E., Yuksel, E., & Kideys, A. E. (2021). Microplastic consumption and physiological response in Acartia clausi and Centropages typicus: Possible roles of feeding mechanisms. Regional Studies in Marine Science, 43, 101650. (doi: 10.1016/j.rsma.2021.101650)

González-Fernández, D., Cózar, A., Hanke, G., Viejo, J., Morales-Caselles, C., Bakiu, R., Barceló, D., Bessa, F., Bruge, A., Cabrera, M., Castro-Jiménez, J., Constant, M., Crosti, R., Galletti, Y., Kideys, A. E., Machitadze, N., de Brito, J. P., Pogojeva, M., Ratola, N., Rigueira, J., Rojo-Nieto, E., Savenko, O., Schöneich-Argent, R. I., Siedlewicz, G., Suaria, G., & Tourgeli, M. (2021). Floating macrolitter leaked from Europe into the ocean. Nature Sustainability, 4(6), 474-483. (doi: 10.1038/s41893-021-00722-6)

Gürbüz, K., & Erdil, E. (2021). Prioritization and R&D Support Mechanisms: Turkish Case. Journal of the Knowledge Economy, 12(2), 962-991. (doi: 10.1007/s13132-020-00648-y)

Erdil, E., Akçomak, İ. S., & Çetinkaya, U. Y. (2021). Is There Knowledge Convergence Among European Regions? Evidence from the European Union Framework Programmes. Journal of the Knowledge Economy, 1-25. (doi: 10.1007/s13132-021-00754-5)

BAŞARILARIMIZ
ODTÜ SPOR KULÜBÜ AMPUTE FUTBOLDA SÜPER LİG'E YÜKSELDİ

ODTÜ Spor Kulübü, ampute futbol 2020 - 2021 sezonunda on takımın yer aldığı 1. Ligi şampiyon bitirerek, Süper Lig'e yükseldi. Son maçında Şanlıurfa Engelliler ile karşılaşan ODTÜ Spor Kulübü berabere biten maç sonucunda penaltı atışları ile sağladığı üstünlükle 2020-2021 sezonu şampiyonu oldu. Şampiyon sporcularımızı tebrik ederiz.

Detaylar için: Basında ODTÜ

PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ'E IFTOMM ÖZEL HİZMET ÖDÜLÜ

Prof. Dr. Eres Söylemez International Federation for the Promotion of Mechanism and Machine Science (IFToMM) tarafından verilen Özel Hizmet Ödülü’ne (Dedicated Service Award) layık görüldü.

IFToMM Özel Hizmet Ödülü, IFToMM faaliyetlerine gönüllü ve sürekli katkılar sağlayan, mekanizma ve makine bilimi alanında liderlik gösteren kişileri onurlandırmak için her yıl uluslararası düzeyde dört kişiye veriliyor.

EtkinliklerETKİNLİKLER
ÇEVRİM İÇİ ETKİNLİKLER
6 - 14 TEMMUZ 2021

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından Temmuz ayında düzenlenecek seminerler aşağıda yer almaktadır.

Detaylı bilgi bilgi ve katılım bağlantılarına Kütüphane web sayfasından ulaşabilirsiniz.

 • 6 Temmuz 2021 - 11.00
  Journal Citation Reports- Yenilikler: yeni metrik, yeni arayüz...
   

 • 6 Temmuz 2021 - 14.00
  Yeni Web of Science - Kütüphaneciler
   

 • 7 Temmuz 2021 - 14.00
  Yeni Web of Science - Lisans/Lisansüstü Öğrencileri
   

 • 7 Temmuz 2021 - 16.00
  Yeni Web of Science- Akademisyenler
   

 • 8 Temmuz 2021 - 10.30
  TÜBİTAK ULAKBİM’den Tüm Üniversite Araştırmacılarına Kaynaklar
   

 • 8 Temmuz 2021 - 13.30
  EBSCO eBook - İçerik ve Kullanım Yöntemleri
   

 • 8 Temmuz 2021 - 15.00
  EBSCO - Literatür Tarama Teknikleri ve Pratik Araştırma İpuçları
   

 • 12 Temmuz 2021 - 11.00
  Yeni Web of Science - Kütüphaneciler
   

 • 13 Temmuz 2021 - 11.00
  Yeni Web of Science - Akademisyenler
   

 • 13 Temmuz 2021 - 14.00
  Journal Citation Reports - Yenilikler: yeni metrik, yeni arayüz...
   

 • 13 Temmuz 2021 - 14.00
  ProQuest Central Veritabanında Literatür Tarama ve Araştırma İpuçları - Tüm Araştırmacılar İçin
   

 • 14 Temmuz 2021 - 11.00
  Yeni Web of Science - Lisans/Lisansüstü Öğrencileri
   

 • 14 Temmuz 2021 - 14.00
  InCites Platformu - Araştırma Performansı ve Stratejisi
   

 • OpenAIRE Webinars
  OpenAIRE tarafından düzenlenen webinarlarla ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
   

DuyurularDUYURULAR
ODTÜ BİG YARIŞMALARI ÖDÜL TÖRENİ

ODTÜ Bilim İletişimi Grubu (BiG) tarafından düzenlenen 2. Bilim Kurgu Öykü Yarışması ile BiG ve GİSAM ortaklığıyla düzenlenen Share UR Research Video Yarışması sonuçlandı. Her iki yarışmanın kazananları, 7 Temmuz 2021, Çarşamba günü, saat 12.00'de gerçekleşecek çevrim içi ödül töreninde açıklanacak.

Zoom üzerinden yapılacak ödül törenine katılım için bağlantı bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Etkinlik Zoom Bağlantısı
Zoom Meeting ID: 981 8765 7632
Zoom Meeting Passcode: 891913

ODTÜ WEB SİTESİ YENİ ANA SAYFA HAZIRLIKLARI

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bilimsel araştırmaları, yürütülen akademik çalışmaları, üniversitemiz hakkında kurumsal bilgilerin ve yerleşkemizdeki sosyal faaliyetlerin hızlı, güncel ve kolay erişilebilir bir web arayüzü üzerinden sunulabilmesi amacıyla ODTÜ web ana sayfasını yenileme çalışmaları başladı.

Yeni web ana sayfasının ODTÜ öğrencilerinden, mensuplarından ve mezunlarından gelecek görüş ve beklentiler doğrultusunda yapılandırılması amacı ile hazırlanan kısa ankete aşağıda yer alan bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz. Ankete katılımınız ODTÜ kurumsal kimliğini yansıtan önemli bir araç olan web ana sayfamızın sizlerin önerileriyle geliştirilmesi açısından önem taşıyor.

Gönüllülük esasıyla, anonim olarak yapılan ve katılımcıların kişisel bilgilerinin toplanmadığı ankete 11 Temmuz 2021, Pazar gününe kadar katılım sağlanabilir.

https://anasayfa-anket.metu.edu.tr

KULLANMADIĞINIZ BİLGİSAYARLARINIZI ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN BAĞIŞLAYABİLİRSİNİZ

AdımODTÜ, pandemi döneminde ihtiyaç bildiren öğrencilerimize mensup, mezun ve ODTÜ dostlarının destekleri ile bilgisayar desteği sağlamaya devam ediyor.

Bağışlanan bilgisayarlar AdımODTÜ ekibi tarafından teslim alınıp ön kontrolleri yapıldıktan sonra, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın desteği ile format atılarak öğrencilerimiz için gerekli programların kurulumu yapılıyor. İhtiyaç bildiren öğrencilerimize ODTÜDEN’in anlaşmalı olduğu kargo şirketi ile öğrencilere hiçbir ücret yansımayacak şekilde ulaştırılıyor.

Bugüne kadar Adana, Aksaray, Ankara, Aydın, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Mersin, Nevşehir, Şanlıurfa, Siirt, Sivas, Trabzon, Van ve Zonguldak illerimizdeki 120 öğrencimize bilgisayar/laptop ulaştırıldı.

Kullanmadığınız çalışır durumdaki bilgisayarınızı bağışlamak isterseniz yandaki formu doldurarak AdımODTÜ ekibinin sizinle bağlantıya geçmesini sağlayabilirsiniz.

 

https://forms.gle/4iNqJWV1oWvrrwi49
BELLEK’65 PROJESİ

Üniversitemizin kuruluşunun 65. Yılı nedeniyle Görsel İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezimiz (GİSAM) tarafından “Bellek’65” ismiyle bir proje yürütülüyor.

Bellek’65 ile üniversitemizin köklü geçmişinden geleceğe bir köprü kurmak, ODTÜ ruhunu yeni nesillerle buluşturmak amacıyla anılarla dolu bir yolculuk başlatıyoruz. Bu kapsamda üniversitemizin geçmişine ait filmler resmi sosyal medya hesaplarımız, GİSAM web sitesi ve GİSAM sosyal medya hesapları aracılığıyla sizlerle yıl boyunca düzenli olarak buluşacak.

Tanıtım filmi yanda yer alan projeye destek vermek isteyen mensuplarımız arşivlerinde bulunan video, fotoğraf, belge ve bilgileri GİSAM’la paylaşabilirler.

 

İlgili site bağlantıları:
GİSAM Web Sitesi
Facebook'ta GİSAM
Instagram'da GİSAM

 

İletişim için Dr. Berrin Balay Tuncer:
bbalay@metu.edu.tr

TÜRSAY 2021 YAPILDI

ODTÜ Ekosistem Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKOSAM) ve Doğa Koruma Merkezi Vakfı (DKM) iş birliğiyle 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla düzenlenen ‘Tür Say’ etkinliğinde, doğaseverler ODTÜ yerleşkesinde buluştu.

Detaylar için: Basında ODTÜ

 

ODTÜZEM EDX DERSLERİ

MIT ve Harvard Üniversiteleri ortak servisi olan edX ile ODTÜ arasında yapılan işbirliği anlaşması kapsamında, 150 adet edX dersine ODTÜ mensuplarının ücretsiz olarak erişimi 30 Haziran 2022 tarihine kadar uzatıldı. Mensuplarımız bu derslerden tercih ettiklerine katılabilir, başarı ile tamamlayanlar edX sertifikası alabilirler. Derslere erişim ve detaylı bilgi için ODTÜZEM web sayfasını inceleyebilirsiniz.

EN KÜÇÜK ODTÜ'LÜLER MEZUN OLDU

2020-2021 ODTÜ Yuva ve Anaokulu öğrencileri mezuniyet belgelerini aldılar.

 

METU ALUMNI NEWSLETTER
ODTÜ Mezunlar Ofisi tarafından mezunlarımıza yönelik aylık olarak İngilizce içerikle yayımlanan “METU Alumni Newsletter”a buradan üye olabilirsiniz.
ODTÜ HIZLI TANIŞ BULUŞMALARININ BEŞİNCİSİ YAPILDI

Mimarlık Fakültesi Dekanlığı, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, Endüstriyel Tasarım Bölümü ve ODTÜ Mezunlar Ofisi iş birliği ile gerçekleştirilen etkinlikle “Gather Town” uygulaması üzerinden mezunlarımız ve öğrencilerimiz bir araya geldi. Yaklaşık 3 saat süren etkinlik boyunca öğrenciler farklı sektörlerde çalışan mezunlarla tanıştı. Mezunlar ise öğrenciler ve bölüm hocaları ile bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadı.

DiğerDİĞER
ÇEŞİTLİ
BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI

BİDB tarafından merkezi olarak kullanıma sunulan lisanslı yazılımlarla ilgili olarak, bu yazılımların temin edildiği firmaların düzenlediği çeşitli teknik eğitim ve seminerlere ODTÜ Lisanslı Yazılımlar Servisi sayfasının "Seminer Duyuruları" başlıklı bölümünden ulaşılabilir. Düzenlenen eğitim ve seminerlerin konusu, tarih/saati, konuşmacıları ve katılım koşulları ile ilgili bilgilerin yer aldığı bu sayfa, firmaların duyurduğu yeni bilgiler ışığında düzenli olarak güncellenmektedir.

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI

YENİ GELENLER/NEW ARRIVALS

ODTÜ Kütüphanesine yeni gelen kitapların listesi aylık olarak web sayfamızda New Arrivals başlığı altında yayınlanmaktadır.

Kütüphaneye alınmasını istediğiniz kitaplar için http://catalog.library.metu.edu.tr/acquire sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ENGELSİZ ODTÜ BİRİMİ BAŞKANLIĞI

Birim Başkanı: Dr. Öğr. Üyesi Şerife Sevinç

Tel.: 210 71 96-7071-7073
Fax: 210 79 35
Adres: ODTÜ Kütüphanesi -Solmaz İzdemir Salonu
engelsiz@metu.edu.tr
http://engelsiz.metu.edu.tr/

SOSYAL TESİSLER MÜDÜRLÜĞÜ

KİRALIK DAİRELER

 • Bahçelievler’de kiralık 3+1 daire. Arka cephe ve geniş bahçe kullanımlı. Tel: 0530 886 8475.
 • ODTÜ TOKİ Yapracık Konutları, 10 A Blok’ta, 2+1, eşyalı, temiz, özenli, bakımlı daire. Tel: 0535 260 2994.

SATILIK DAİRELER

 • ODTÜ TOKİ Yapracık Konutları, zemin üstü 4 katlı binada 199 m2, ilk katta balkon, çatı katında geniş teras, mutfak yanında kiler, 4+1 dubleks daire. E-posta: polatn@metu.edu.tr.
doğum ve vefat
acı kayıplarımız

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Cengiz Güran’ın 17 Haziran 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine ve ODTÜ mensuplarına başsağlığı ve sabır dileriz.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Toğan Zeren’in 24 Haziran 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine ve ODTÜ mensuplarına başsağlığı ve sabır dileriz.

Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mine Mısırlısoy’un annesi Nevin Mısırlısoy, 17 Haziran 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Devrim Tezcan’ın annesi Fikriye Tezcan 17 Haziran 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

İç Hizmetler Müdürlüğü’nde görevli Alper Tekin Bülbül’ün babası Mehmet Emin Bülbül 20 Haziran 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı, Isı Su İşletme Müdürlüğü’nde görevli İlker Kocamanoğlu’nun babası İhsan Kocamanoğlu, 21 Haziran 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nda görevli Yüksel Aytaç’ın annesi Emine Aytaç, 27 Haziran 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı, Isı Su İşletme Müdürlüğü’nde görevli Necibettin Duyar’ın babası Siyit Duyar, 27 Haziran 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Biyolojik Bilimler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sreeparna Banerjee’nin babası, Dr. Swadesh Ranjan Banerjee 29 Haziran 2021 tarihinde Hindistan’da vefat etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

hoş geldİN bebek

DOĞUM HABERİ BİLDİRMEK İÇİN:

2102139-2138

halkilis@metu.edu.tr