14 Haziran - 4 Temmuz 2021 Sayı: 1431
HaberlerHABERLER
BAŞARILARIMIZ
ODTÜ, QS 2022 DÜNYA ÜNİVERSİTELERİ SIRALAMASINDA TÜRKİYE’DEN YÜKSELEN TEK ÜNİVERSİTE

İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symond (QS) tarafından hazırlanan 2022 Dünya Üniversiteleri Sıralaması sonuçlarına göre ODTÜ, “Akademik İtibar” alanında dünyada 333’üncü, “Uluslararası İşveren” sıralamasında ise dünyada 224’üncü oldu. Genel sıralamada yükselerek 551-560 bandında yer alan ODTÜ, Türkiye'deki üniversiteler arasında, geçen yılın sıralamasına göre yükselen tek üniversite oldu.

1673 üniversitenin değerlendirildiği QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması'nda ODTÜ, yüzdelik dilim düzeyinde yüzde 8’i aşan bir gelişme kaydetti. Sıralamaya katılan üniversite sayısındaki artışa rağmen kayda değer bir başarı gösteren ODTÜ, sıralamada yer alan Türkiye’deki en iyi devlet üniversitesi konumunu bu yıl da korudu.

ODTÜ TAKIMINA ULUSLARARASI İŞ ETİĞİ VAKA YARIŞMASI’NDAN İKİ BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ

ODTÜ İşletme Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Semra F. Aşcıgil’in lisans öğrencilerine yönelik “İş Etiği” dersi öğrencileri Nurpari Damirova ve Rabia Akçay’dan oluşan ekip, katıldıkları Uluslararası İş Etiği Vaka Yarışması’nda (International Business Ethics Case Competition - IBECC) iki kategoride birincilik elde etti.

Damirova ve Akçay, “Otonom Araç Teknolojisi: Tehdit mi, Fırsat mı?/Self-driving Technology: A Threat or an Opportunity?” konulu sunum ile, geçmiş yıllarda olduğu gibi, etik boyutun ele alındığı “10 dakika” ve “90 saniye” sunum kategorilerinde, ABD, İspanya ve Kanada’dan takımların gruplar halinde yarıştığı yarışmada iki kategoride birincilik aldılar.

Detaylar için: ODTÜ'den Haberler

YAYINLAR
MAKALELER

Yildirim, O., & Surer, E. (2021). Developing Adaptive Serious Games for Children With Specific Learning Difficulties: A Two-phase Usability and Technology Acceptance Study. JMIR Serious Games, 9(2), e25997. (doi: 10.2196/25997)

Genç, Ş., & Surer, E. (2021). ClickbaitTR: Dataset for clickbait detection from Turkish news sites and social media with a comparative analysis via machine learning algorithms. Journal of Information Science, 01655515211007746. (doi: 10.1177/01655515211007746)

EtkinliklerETKİNLİKLER
ÇEVRİM İÇİ ETKİNLİKLER
14-15-16 HAZİRAN 2021

ODTÜ ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile tüm illerimizdeki Fen Liselerinden öğrencilerimizin katılacağı “Nanoteknoloji” ve “Yapay Zeka” temalı çevrim içi “Fen Liseleri IV. Ulusal Öğrenci Kongresi" 14-15-16 Haziran tarihlerinde düzenleniyor. ODTÜ YouTube kanalından canlı yayınlacak kongreyle ilgili detaylı bilgiye ODTÜ TBM sayfasından ulaşabilir, aşağıda yer alan katılım bağlantısı ile dinleyici olarak katılabilirsiniz.

Kongre Zoom Bağlantısı

 

15 - 24 HAZİRAN 2021

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından Haziran ayında düzenlenecek seminerler ve katıy bağlantıları aşağıda yer almaktadır.

Detaylı bilgiye Kütüphane web sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

 • 15 Haziran 2021 - 14.00
  New Interface of Web of Science and Innovations
  Kayıt için tıklayınız.
   

 • 17 Haziran 2021 - 16.00
  ScienceDirect in 3 Steps
  Kayıt için tıklayınız.
   

 • 24 Haziran 2021 - 16.00
  Mendeley Question & Answer
  Kayıt için tıklayınız.
   

 • OpenAIRE Webinars
  OpenAIRE tarafından düzenlenen webinarlarla ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
   

DuyurularDUYURULAR
“BİLİM HAYATTIR” YOUTUBE’DA

“Bilim Hayattır” radyo programımıza ait podcastleri Spotify ve SoundCloud hesaplarımızın yanı sıra ODTÜ YouTube kanalındaki çalma listesinden de dinleyebilirsiniz.

ODTÜ ARAŞTIRMA GEMİSİ GÖREVDE

ODTÜ Araştırma gemisi Bilim-2, deniz salyalarını takip için Marmara Denizi’nde seyrüseferdeydi. Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Barış Salihoğlu, Bilim-2’de yapılan çalışmaları TRT Haber canlı yayınında anlattı.

KULLANMADIĞINIZ BİLGİSAYARLARINIZI ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN BAĞIŞLAYABİLİRSİNİZ

AdımODTÜ, pandemi döneminde ihtiyaç bildiren öğrencilerimize mensup, mezun ve ODTÜ dostlarının destekleri ile bilgisayar desteği sağlamaya devam ediyor.

Bağışlanan bilgisayarlar AdımODTÜ ekibi tarafından teslim alınıp ön kontrolleri yapıldıktan sonra, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın desteği ile format atılarak öğrencilerimiz için gerekli programların kurulumu yapılıyor. İhtiyaç bildiren öğrencilerimize ODTÜDEN’in anlaşmalı olduğu kargo şirketi ile öğrencilere hiçbir ücret yansımayacak şekilde ulaştırılıyor.

Bugüne kadar Adana, Aksaray, Ankara, Aydın, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Mersin, Nevşehir, Şanlıurfa, Siirt, Sivas, Trabzon, Van ve Zonguldak illerimizdeki 120 öğrencimize bilgisayar/laptop ulaştırıldı.

Kullanmadığınız çalışır durumdaki bilgisayarınızı bağışlamak isterseniz yandaki formu doldurarak AdımODTÜ ekibinin sizinle bağlantıya geçmesini sağlayabilirsiniz.

 

https://forms.gle/4iNqJWV1oWvrrwi49
BELLEK’65 PROJESİ

Üniversitemizin kuruluşunun 65. Yılı nedeniyle Görsel İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezimiz (GİSAM) tarafından “Bellek’65” ismiyle bir proje yürütülüyor.

Bellek’65 ile üniversitemizin köklü geçmişinden geleceğe bir köprü kurmak, ODTÜ ruhunu yeni nesillerle buluşturmak amacıyla anılarla dolu bir yolculuk başlatıyoruz. Bu kapsamda üniversitemizin geçmişine ait filmler resmi sosyal medya hesaplarımız, GİSAM web sitesi ve GİSAM sosyal medya hesapları aracılığıyla sizlerle yıl boyunca düzenli olarak buluşacak.

Tanıtım filmi yanda yer alan projeye destek vermek isteyen mensuplarımız arşivlerinde bulunan video, fotoğraf, belge ve bilgileri GİSAM’la paylaşabilirler.

 

İlgili site bağlantıları:
GİSAM Web Sitesi
Facebook'ta GİSAM
Instagram'da GİSAM

 

İletişim için Dr. Berrin Balay Tuncer:
bbalay@metu.edu.tr

“DOÇ. DR. BÜLENT KERİM ALTAY” ÖDÜLÜ TÖRENİ

2019-2020 ders yılı 2. döneminde göstermiş oldukları üstün başarı nedeniyle “Doç. Dr. Bülent Kerim Altay” ödülünü almaya hak kazanan Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerimizin isimleri aşağıda verilmiştir. Ödül töreni 25 Haziran 2021 Cuma günü saat 14.00’te internet üzerinden yapılacaktır.

Tüm öğrencilerimiz ile akademik ve idari personelimiz davetlidir.

Ödül Alacak Öğrencilerimiz:

İhsan Egemen Alacalı, Ekin Abacıoğlu, Gülce Nur Arman, Doğu Erkan Arkadaş, Ömer Faruk Arslan, Hasan Atakan Bedel, Mehmet Anıl Aslıhak, Abdullah Bölükbaşı, Kaan Büyükkalaycı, Abdullah Canbolat, Mert Kalkan, Rahmetullah Durgun, Eda Özkaynar, Ahmet Fatih Eser, Anıl Arslan, Umut Güloğlu, Hakan Cankat Gür, Mehmet Onurcan Kaya, Abdulbaki Keskin, Yahya Ömer Kaya, Zeynep Ece Kızılateş, Kaan Okumuş, Adem Deniz Pişkin, Kutay Uğurlu, Barış Tiryaki.

Etkinlik Zoom Bağlantısı

LİSANSÜSTÜ BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR
2021-2022 Akademik Yılı Güz Dönemi Lisansüstü başvuruları devam ediyor. Detaylar ve başvuru için: https://oibs2.metu.edu.tr/Ms_Phd_Applications/

 

METU ALUMNI NEWSLETTER
ODTÜ Mezunlar Ofisi tarafından mezunlarımıza yönelik aylık olarak İngilizce içerikle yayımlanan “METU Alumni Newsletter”a buradan üye olabilirsiniz.

 

DiğerDİĞER
ÇEŞİTLİ
BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI

BİDB tarafından merkezi olarak kullanıma sunulan lisanslı yazılımlarla ilgili olarak, bu yazılımların temin edildiği firmaların düzenlediği çeşitli teknik eğitim ve seminerlere ODTÜ Lisanslı Yazılımlar Servisi sayfasının "Seminer Duyuruları" başlıklı bölümünden ulaşılabilir. Düzenlenen eğitim ve seminerlerin konusu, tarih/saati, konuşmacıları ve katılım koşulları ile ilgili bilgilerin yer aldığı bu sayfa, firmaların duyurduğu yeni bilgiler ışığında düzenli olarak güncellenmektedir.

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI

YENİ GELENLER/NEW ARRIVALS

ODTÜ Kütüphanesine yeni gelen kitapların listesi aylık olarak web sayfamızda New Arrivals başlığı altında yayınlanmaktadır.

Kütüphaneye alınmasını istediğiniz kitaplar için http://catalog.library.metu.edu.tr/acquire sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ENGELSİZ ODTÜ BİRİMİ BAŞKANLIĞI

Birim Başkanı: Dr. Öğr. Üyesi Şerife Sevinç

Tel.: 210 71 96-7071-7073
Fax: 210 79 35
Adres: ODTÜ Kütüphanesi -Solmaz İzdemir Salonu
engelsiz@metu.edu.tr
http://engelsiz.metu.edu.tr/

SOSYAL TESİSLER MÜDÜRLÜĞÜ

KİRALIK DAİRELER

 • Bahçelievler’de kiralık 3+1 daire. Arka cephe ve geniş bahçe kullanımlı. Tel: 0530 886 8475.
 • ODTÜ TOKİ Yapracık Konutları, 10 A Blok’ta, 2+1, eşyalı, temiz, özenli, bakımlı daire. Tel: 0535 260 2994.

SATILIK DAİRELER

 • ODTÜ TOKİ Yapracık Konutları, zemin üstü 4 katlı binada 199 m2, ilk katta balkon, çatı katında geniş teras, mutfak yanında kiler, 4+1 dubleks daire. E-posta: polatn@metu.edu.tr.
doğum ve vefat
acı kayıplarımız

Maden Mühendisliği Bölümü’nde görevli Haydar Bozkurt 5 Haziran 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine ve ODTÜ mensuplarına başsağlığı ve sabır dileriz.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Abdullah Öztürk’ün babası Haydar Öztürk, 11 Haziran 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Biyolojik Bilimler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Zeki Kaya’nın babası Şerafettin Kaya, 10 Haziran 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Psikoloji Bölümü öğretim üyesi ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tülin Gençöz’ün babası, Psikoloji Bölümü öğretim üyesi ve Sürekli Eğitim Merkezi Başkanı Prof. Dr. Faruk Gençöz’ün kayınpederi Selamettin Dikencik, 6 Haziran 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Modern Diller Bölümü Öğr. Gör. Filiz Etiz Sözen’in babası, Eyüp Sözen 30 Mayıs 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Yapı Bakım Şube Müdürü Melek Çağlı’nın babası Raşit Güngör, 29 Mayıs 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

hoş geldİN bebek

DOĞUM HABERİ BİLDİRMEK İÇİN:

2102139-2138

halkilis@metu.edu.tr