24 Mayıs - 13 Haziran 2021 Sayı: 1430
HaberlerHABERLER
ATAMALAR

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı görevine 20 Mayıs 2021 tarihinden itibaren Prof. Dr. Ebru Boyar atandı.

Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölüm Başkanlığı görevine 22 Mart 2021 tarihinden itibaren Prof. Dr. Özlem İlkdağ atandı.

YAYINLAR
KİTAPlar

Karaman, A. C., & Edling, S. (Eds.). (2021). Professional Learning and Identities in Teaching: International Narratives of Successful Teachers. Routledge.
(doi: 10.4324/9781003028451)

BAŞARILARIMIZ
ODTÜ CWUR SIRALAMASINDA BİRİNCİ

ODTÜ, Dünya Üniversite Sıralamaları Merkezi (Center for University Rankings-CWUR) tarafından hazırlanan 2021-22 dünya üniversite sıralamasında 573'üncü sırada yer aldı. Aynı sıralamada ODTÜ, Türkiye’deki üniversiteler arasında ise birinci oldu.

Detaylar için: ODTÜ'den Haberler

ODTÜ PATENT ALANINDA DA BİRİNCİ

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Patent Effect tarafından hazırlanan 2020 “Türkiye’nin Patent Haritası” Raporu’na göre hem ticarileştirme sayısında hem de kümülatif veriye göre ticarileştirme ve lisanslanan patent sayısında birinci oldu.

Detaylar için: ODTÜ'den Haberler

EtkinliklerETKİNLİKLER
ÇEVRİM İÇİ ETKİNLİKLER
25 - 27 MAYIS 2021

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından 24 Mayıs haftasında düzenlenecek seminerler aşağıda yer almaktadır.

Detaylı bilgiye Kütüphane web sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

 • 25 Mayıs 2021 - 11.00
  Web of Science Researcher ID & Publons
   

 • 25 Mayıs 2021 - 14.00
  Web of Science Core Collection Kullanarak Güvenle Araştırma Yapın: Akademisyenlere Yönelik
   

 • 26 Mayıs 2021 - 14.00
  Springer Yazar Çalıştayı
   

 • 27 Mayıs 2021 - 14.00
  Incites & Journal Citatıon Reports & Essential Science Indicators=Araştırma Performansı
   

 • 27 Mayıs 2021 - 14.00
  Mendeley Soru & Cevap
   

27 MAYIS 2021 - 14.30

AB Başkanlığı ve ODTÜ iş birliğiyle, Araştırma Bilgi Günleri-2021 kapsamında, 27 Mayıs Perşembe günü, saat 14.30'da “Diğer Avrupa Birliği Fonları: Üniversitelere Sunulan Fırsatlar” konulu bir etkinlik düzenlecektir. Türkçe gerçekleştirilecek ve yaklaşık iki saat sürmesi planlanan etkinliğin programına buradan ulaşabilirsiniz.

Etkinlik Zoom Bağlantısı
Zoom Meeting ID: 975 3612 0052
Zoom Meeting Passcode: 152223

 

1 HAZİRAN 2021 - 16.30

Çevre Mühendisliği Bölümü tarafından 1 Haziran Salı günü, saat 16.30’da İngiltere Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott’un konuşmacı olarak katılacağı “Climate Diplomacy and priorities for the UK’s Presidency of COP26” (İklim Diplomasisi ve İngiltere’nin COP26 dönem başkanlığı kapsamındaki öncelikleri) konulu bir seminer düzenlenecektir. İngiltere’nin 2021 yılı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı COP26 dönem başkanlığı kapsamında düzenlenecek çevrim içi etkinliğin, seminer ve soru-cevap bölümlerinden oluşması ve yaklaşık bir saat sürmesi planlanmaktadır.

Etkinlik Zoom Bağlantısı
Zoom Meeting ID: 979 0062 5696
Zoom Meeting Passcode: 730136

DuyurularDUYURULAR
AFET FARKINDALIK EĞİTİMİ

2021 Türkiye Afet Eğitim Yılı kapsamında ODTÜ öğrencileri ve personeli için çevrim içi "Afet Farkındalık Eğitimi" düzenleniyor.

AFAD, ODTÜ Personel Daire Başkanlığı (PDB) Eğitim Koordinatörlüğü, ODTÜ Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (AYM) ve ODTÜ Deprem Mühendisliği Araştırma Merkezi (DMAM) işbirliği ile düzenlenen çevrim içi etkinlik yaklaşık 1 saat sürecek.

Öğrenciler için 25 Mayıs, personel için ise 27 Mayıs'ta düzenlenecek etkinlikle ilgili detaylı bilgiye PDB web sayfasından ulaşabilirsiniz.

SHARE UR RESEARCH VİDEO YARIŞMASI

ODTÜ Bilim İletişimi Grubu ve GİSAM tarafından, ODTÜ’deki lisansüstü öğrencilerin ve doktora sonrası araştırmacıların katılabileceği bir video yarışması düzenleniyor.

“Share UR Research” isimli yarışmada, bilim iletişimi çalışmalarına farklı boyut getirmek amacıyla, katılımcıların kendi özgün bilimsel araştırmalarını İngilizce hazırlayacakları video film aracılığıyla tanıtmaları bekleniyor.

Son başvuru tarihi 11 Haziran 2021 olan yarışmayla ilgili detaylı bilgilere ODTÜ BiG Web Sayfası'ndan ulaşabilirsiniz.

İK ODTÜ'DE

ODTÜ Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi (KPM) tarafından, 26-27 Mayıs tarihlerinde "İK ODTÜ'de" etkinliği düzenleniyor. Çevrim içi gerçekleştirilecek etkinlik serisinde farklı firma temsilcileri ile ODTÜ öğrencilerinin buluşması hedefleniyor.

Etkinlik programı ve detaylara KPM web sayfasından ulaşabilirsiniz.

LİSANSÜSTÜ ADAYLARI SORUYOR, HOCALAR CEVAPLIYOR

ODTÜ Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi (KPM) tarafından, 2021-2022 güz dönemi lisansüstü başvuruları kapsamında 31 Mayıs-4 Haziran tarihleri arasında "Lisansüstü Adaylar Soruyor, Hocalar Cevaplıyor" isimli bir etkinlik düzenleniyor.

Etkinlikle ilgili detaylı bilgiye KPM web sayfasından ulaşabilirsiniz.

KULLANMADIĞINIZ BİLGİSAYARLARINIZI ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN BAĞIŞLAYABİLİRSİNİZ

AdımODTÜ, pandemi döneminde ihtiyaç bildiren öğrencilerimize mensup, mezun ve ODTÜ dostlarının destekleri ile bilgisayar desteği sağlamaya devam ediyor.

Bağışlanan bilgisayarlar AdımODTÜ ekibi tarafından teslim alınıp ön kontrolleri yapıldıktan sonra, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın desteği ile format atılarak öğrencilerimiz için gerekli programların kurulumu yapılıyor. İhtiyaç bildiren öğrencilerimize ODTÜDEN'in anlaşmalı olduğu kargo şirketi ile öğrencilere hiçbir ücret yansımayacak şekilde ulaştırılıyor.

Bugüne kadar Adana, Aksaray, Ankara, Aydın, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Mersin, Nevşehir, Şanlıurfa, Siirt, Sivas, Trabzon, Van ve Zonguldak illerimizdeki 120 öğrencimize bilgisayar/laptop ulaştırıldı.

Kullanmadığınız çalışır durumdaki bilgisayarınızı bağışlamak isterseniz yandaki formu doldurarak AdımODTÜ ekibinin sizinle bağlantıya geçmesini sağlayabilirsiniz.

 

https://forms.gle/4iNqJWV1oWvrrwi49
BELLEK'65 PROJESİ

Üniversitemizin kuruluşunun 65. Yılı nedeniyle Görsel İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezimiz (GİSAM) tarafından “Bellek’65” ismiyle bir proje yürütülüyor.

Bellek’65 ile üniversitemizin köklü geçmişinden geleceğe bir köprü kurmak, ODTÜ ruhunu yeni nesillerle buluşturmak amacıyla anılarla dolu bir yolculuk başlatıyoruz. Bu kapsamda üniversitemizin geçmişine ait filmler resmi sosyal medya hesaplarımız, GİSAM web sitesi ve GİSAM sosyal medya hesapları aracılığıyla sizlerle yıl boyunca düzenli olarak buluşacak.

Tanıtım filmi yanda yer alan projeye destek vermek isteyen mensuplarımız arşivlerinde bulunan video, fotoğraf, belge ve bilgileri GİSAM’la paylaşabilirler.

 

İlgili site bağlantıları:
GİSAM Web Sitesi
Facebook'ta GİSAM
Instagram'da GİSAM

 

İletişim için Dr. Berrin Balay Tuncer:
bbalay@metu.edu.tr

LİSANSÜSTÜ BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR
2021-2022 Akademik Yılı Güz Dönemi Lisansüstü başvuruları devam ediyor. Detaylar ve başvuru için: https://oibs2.metu.edu.tr/Ms_Phd_Applications/

 

METU ALUMNI NEWSLETTER
ODTÜ Mezunlar Ofisi tarafından mezunlarımıza yönelik aylık olarak İngilizce içerikle yayımlanan “METU Alumni Newsletter”a buradan üye olabilirsiniz.

 

DiğerDİĞER
ÇEŞİTLİ
BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI

BİDB tarafından merkezi olarak kullanıma sunulan lisanslı yazılımlarla ilgili olarak, bu yazılımların temin edildiği firmaların düzenlediği çeşitli teknik eğitim ve seminerlere ODTÜ Lisanslı Yazılımlar Servisi sayfasının "Seminer Duyuruları" başlıklı bölümünden ulaşılabilir. Düzenlenen eğitim ve seminerlerin konusu, tarih/saati, konuşmacıları ve katılım koşulları ile ilgili bilgilerin yer aldığı bu sayfa, firmaların duyurduğu yeni bilgiler ışığında düzenli olarak güncellenmektedir.

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI

YENİ GELENLER/NEW ARRIVALS

ODTÜ Kütüphanesine yeni gelen kitapların listesi aylık olarak web sayfamızda New Arrivals başlığı altında yayınlanmaktadır.

Kütüphaneye alınmasını istediğiniz kitaplar için http://catalog.library.metu.edu.tr/acquire sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ENGELSİZ ODTÜ BİRİMİ BAŞKANLIĞI

Birim Başkanı: Dr. Öğr. Üyesi Şerife Sevinç

Tel.: 210 71 96-7071-7073
Fax: 210 79 35
Adres: ODTÜ Kütüphanesi -Solmaz İzdemir Salonu
engelsiz@metu.edu.tr
http://engelsiz.metu.edu.tr/

SOSYAL TESİSLER MÜDÜRLÜĞÜ

KİRALIK DAİRELER

 • ODTÜ TOKİ Yapracık Konutları, 10 A Blok’ta, 2+1, eşyalı, temiz, özenli, bakımlı daire. Tel: 0535 260 2994.

SATILIK DAİRELER

 • ODTÜ TOKİ Yapracık Konutları, zemin üstü 4 katlı binada 199 m2, ilk katta balkon, çatı katında geniş teras, mutfak yanında kiler, 4+1 dubleks daire. E-posta: polatn@metu.edu.tr.
 • Çiğdem Mahallesi, Dünya Sitesi’nde, yüksek giriş, apartmana ait açık bariyerli otoparklı, 3+1 daire. Tel: 0505 273 0675
doğum ve vefat
acı kayıplarımız

Deniz Bilimleri Enstitüsü eski müdürlerinden emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ferit Bingel 13 Mayıs 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine ve ODTÜ mensuplarına başsağlığı ve sabır dileriz.

Fizik Bölümü emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. İbrahim Günal 18 Mayıs 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine ve ODTÜ mensuplarına başsağlığı ve sabır dileriz.

Havuz Müdürlüğü’nden emekli Raşit Parlak 03 Mayıs 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine ve ODTÜ mensuplarına başsağlığı ve sabır dileriz.

İktisat Bölümü’nde görevli Çiğdem Özkan’ın annesi Makbule Yılmaz, 1 Mayıs 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Elektrik İşletme Müdürlüğü’nde görevli Salih Erol’un annesi Güley Erol 16 Mayıs 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

İstatistik Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Vilda Purutçuoğlu’nun babası Ahmet Purutçuoğlu, 15 Mayıs 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Sağlık ve Rehberlik Merkezi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Dr. F. Özgün Örmeci’nin annesi Eribe Örmeci, 17 Mayıs 2021 tarihinde vefat etmiştir.
Merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Yuva ve Anaokulu Müdürlüğü’nde görevli Tülay Özer’in annesi Hatice Özer, 12 Mayıs 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Osman Balaban’ın babası, Doç. Dr. Meltem Şenol Balaban’ın kayınpederi D. Ali Balaban, 19 Mayıs 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

hoş geldİN bebek

DOĞUM HABERİ BİLDİRMEK İÇİN:

2102139-2138

halkilis@metu.edu.tr