3 - 23 Mayıs 2021 Sayı: 1429
HaberlerHABERLER

Üniversitemize üstün hizmetler sunan değerli eski rektörümüz

Kemal Kurdaş'ı vefatının 10. yılında

sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.

YÖNETİM KURULU KARARLARI

Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Çağla Doğan Profesörlüğe yükseltildi ve Profesör kadrosuna atandı.

Fen Edebiyat Fakültesi Biyolojik Bilimler Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Mehmet Somel Profesörlüğe yükseltildi ve Profesör kadrosuna atandı.

YURT DIŞI GÖREVLENDİRMELER

Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Çerağ Dilek Hacıhabiboğlu, 4-6 Mayıs 2021 tarihleri arasında Fransa’da düzenlenen “18th European Meeting on Supercritical Fluids” adlı konferansa online katılacaktır.

YAYINLAR
MAKALE

Fullerton, K. M., Schrenk, M. O., Yücel, M., Manini, E., Basili, M., Rogers, T. J., Fattorini, D., Di Carlo, M., d’Errico, G., Regoli, F., Nakagawa, M., Vetriani, C., Smedile, F., Ramírez, C., Miller, H., Morrison, S. M. , Buongiorno, J., Jessen, G. L. , Steen, A. D. , Martínez, M., de Moor, J. M., Barry, P. H., Giovannelli, D., & Lloyd, K. G. (2021). Effect of tectonic processes on biosphere–geosphere feedbacks across a convergent margin. Nature Geoscience, 1-6. (doi: 10.1038/s41561-021-00725-0) [Ayrıntılı Bilgiler için: ODTÜ'den Haberler]

Yaka, R., Mapelli, I., Kaptan, D., Doğu, A., Chyleński, M., Erdal, Ö. D., Koptekin, D., Vural, K. B., Bayliss, A., Mazzucato, C., Fer, E., Çokoğlu, S. S., Lagerholm, V. K., Krzewińska, M., Karamurat, C., Gemici, H. C., Sevkar, A., Dağtaş, N. D., Kılınç, G. M., Adams, D., Munters, A. R., Sağlıcan, E., Milella, M., Schotsmans, E. M. J., Yurtman, E., Çetin, M., Yorulmaz, S., Altınışık, N. E., Ghalichi, A., Juras, A., Bilgin, C. C., Günther, T., Storå, J., Jakobsson, M., de Kleijn, M., Mustafaoğlu, G., Fairbairn, A., Pearson, J., Togan, İ., Kayacan, N., Marciniak, A., Larsen, C. S., Hodder, I., Atakuman, Ç., Pilloud, M., Sürer, E., Gerritsen, F., Özbal, R., Baird, D., Erdal, Y. S., Duru, G., Özbaşaran, M., Haddow, S. D., Knüsel, C. J., Götherström, A., Özer, F., & Somel, M. (2021). Variable kinship patterns in Neolithic Anatolia revealed by ancient genomes. Current Biology. (doi: 10.1016/j.cub.2021.03.050)

Genç, Ş., & Surer, E. (2021). ClickbaitTR: Dataset for clickbait detection from Turkish news sites and social media with a comparative analysis via machine learning algorithms. Journal of Information Science, 01655515211007746. (doi: 10.1177/01655515211007746)

Altas, E., & Tekin, B. (2021). Approximate analytical description of apparent horizons for initial data with momentum and spin. Physical Review D, 103(8), 084036. (doi: 10.1103/PhysRevD.103.084036)

Altas, E., & Tekin, B. (2021). Bowen–York model solution redux. The European Physical Journal C, 81(4), 1-6. (doi: 10.1140/epjc/s10052-021-09139-z)

Kahveci, H. S. (2021). Investigation of a Rotor Blade With Tip Cooling Subject to a Nonuniform Temperature Profile. Journal of Turbomachinery, 143(7), 071002. (doi: 10.1115/1.4050332)

BAŞARILARIMIZ
SÖYLEŞİ: PROF. DR. MAYDA GÜRSEL

Üniversitemiz Biyolojik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mayda Gürsel ve ekibi tarafından Bilkent Üniversitesi ile ortaklaşa geliştirilen VLP temelli COVID-19 aşısının insan denemelerinin Faz-1 aşaması bitmek üzere. Çalışmalarıyla ilgili olarak Prof. Dr. Mayda Gürsel ile kısa bir söyleşi yaptık.

Söyleşiye ulaşmak için: ODTÜ'den Haberler

ODTÜ'LÜ AKADEMİSYENLERE BAGEP ÖDÜLÜ

Üniversitemiz Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden Doç. Dr. Murat Göl, Kimya Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Antoine Marion ve Fen Bilimleri Enstitüsü'nden Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Yerci, Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programı (BAGEP) 2021 Yılı Ödülü'nü almaya hak kazandılar.

Detaylar için: ODTÜ'den Haberler

EtkinliklerETKİNLİKLER
ÇEVRİM İÇİ ETKİNLİKLER
6 Mayıs 2021 - 15.00

ODTÜ RÜZGEM tarafından her ay düzenlenen "Virtual Coffee Hour" webinar serisi kapsamında 6 Mayıs Perşembe günü, saat 15.00'te, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Pınar Karagöz, "Data Mining Based Upscaling for Regional Wind Power Forecasting" konusunda bir seminer gerçekleştirecek.

Etkinlik Zoom Bağlantısı
Zoom Meeting ID: 919 4249 7832
Zoom Meeting Passcode: 960225

11 Mayıs 2021 - 20.00

ODTÜ Arkeoloji Müzesi tarafından düzenlenen "ODTÜ Arkeoloji Müzesi Konuşmaları: Arkeoloji – Müze – Koruma" başlıklı etkinlikler dizisinin üçüncüsü İzmir Bergama Müzesi Müdürü Nilgün Ustura ve Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Yüksek Mimar Seçil Tezer-Altay’ın "Yerel Müzecilikte 120 Yıl - Bergama Müzesi Örneği" başlıklı sunuşlarıyla saat 20.00’de Zoom üzerinden çevrimiçi gerçekleştirilecek.

Etkinlik Zoom Bağlantısı
Zoom Meeting ID: 960 1693 7607
Zoom Meeting Passcode: 041707

DuyurularDUYURULAR
BİLİMİN IŞIĞINDA 23 NİSAN

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, bilimin ışığında, ODTÜ’de kutladık.

ODTÜ TBM (Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi) ve GİSAM (Görsel İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi) desteği ile hazırlanan programda, Türkiye’nin dört bir köşesinden çocuklarımızın kısa videolarla bize ilettikleri bilimsel sorular, hocalarımız tarafından, 23 Nisan saat 15.30'da gerçekleştirilen canlı yayında, deneylerle yanıtlandı.

KULLANMADIĞINIZ BİLGİSAYARLARINIZI ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN BAĞIŞLAYABİLİRSİNİZ

AdımODTÜ, pandemi döneminde ihtiyaç bildiren öğrencilerimize mensup, mezun ve ODTÜ dostlarının destekleri ile bilgisayar desteği sağlamaya devam ediyor.

Bağışlanan bilgisayarlar AdımODTÜ ekibi tarafından teslim alınıp ön kontrolleri yapıldıktan sonra, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın desteği ile format atılarak öğrencilerimiz için gerekli programların kurulumu yapılıyor. İhtiyaç bildiren öğrencilerimize ODTÜDEN'in anlaşmalı olduğu kargo şirketi ile öğrencilere hiçbir ücret yansımayacak şekilde ulaştırılıyor.

Kullanmadığınız çalışır durumdaki bilgisayarınızı bağışlamak isterseniz aşağıdaki formu doldurarak AdımODTÜ ekibinin sizinle bağlantıya geçmesini sağlayabilirsiniz.

https://forms.gle/4iNqJWV1oWvrrwi49

ODTÜ BÖLÜM TANITIMLARI

10 Nisan 2020 Pazartesi tarihinden itibaren çevrim içi canlı olarak gerçekleştirmeye başladığımız lisans programlarımızın tanıtımlarına hocalarımızın, öğrencilerimizin ve mezunlarımızın değerli destekleri ile ODTÜ YouTube kanalı üzerinden devam ediyoruz.

Gerçekleştirdiğimiz bölüm tanıtımları, üniversite adayları ve aileleri için güzel bir kaynak olurken, aynı zamanda kıymetli bir arşiv de oluşturuyor. Tanıtım yayınlarının önceki bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yayınlar 5 Mayıs Çarşamba günü, saat 15.30’da Makina Mühendisliği Lisans Programı’nın tanıtımıyla devam edecek. Yayını ODTÜ YouTube kanalından canlı olarak izleyebilirsiniz.

Makina Mühendisliği Bölüm Tanıtımı'na Katılacak ODTÜ’lüler:

  • Prof. Dr. Ender Ciğeroğlu (Makina Mühendisliği Öğretim Üyesi)
  • Dr. Öğr. Üyesi Şerife Tol (University of Michigan, Ann Arbor.)
  • Oltan İzmirli, 2012 Mezunu (Williams Racing F1 Takımı)
  • Elçin Ulular (Makina Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisi)
  • Onur Demirel (Makina Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisi)
  • Ekin Berkyürek (ODTÜ Tanıtım Ofisi, Moderatör)
ADIMODTÜ LİSANS ARAŞTIRMA PROJESİ SONUÇLARI AÇIKLANDI

AdımODTÜ, “Lisans Araştırmaları Projesi” adı altında, mensuplarımız, mezunlarımız ve ODTÜ dostlarından gelen destekler ve ODTÜ Geliştirme Vakfı’nın katkılarıyla oluşturduğu fon ile lisans öğrencilerimizin araştırmalarını destekliyor.

AdımODTÜ Lisans Araştırmaları kapsamında, 2018’den bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmalarla 22 farklı bölümden 70 araştırma projesini desteklendi. Desteklenen lisans araştırma projeleri, 2018 ve 2019 Kasım ve 2020 Aralık aylarında düzenlenen AdımODTÜ Lisans Araştırmaları Günü etkinliklerinde öğrencilerimiz ve mensuplarımız ile paylaşıldı.

Bu yıl, AdımODTÜ Lisans Araştırmaları’na toplam 116 lisans araştırma proje başvurusu oldu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, ilk aşamayı geçerek öğretim üyeleri tarafından oluşturulan jüriye sunulan 92 projeden 67’sinin desteklenmesi uygun bulundu.

Uygun bulunan projelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

SHARE UR RESEARCH VİDEO YARIŞMASI

ODTÜ Bilim İletişimi Grubu ve GİSAM tarafından, ODTÜ’deki lisansüstü öğrencilerin ve doktora sonrası araştırmacıların katılabileceği bir video yarışması düzenleniyor.

“Share UR Research” isimli yarışmada, bilim iletişimi çalışmalarına farklı boyut getirmek amacıyla, katılımcıların kendi özgün bilimsel araştırmalarını İngilizce hazırlayacakları video film aracılığıyla tanıtmaları bekleniyor.

Detaylı bilgi ve katılım için: ODTÜ BiG Web Sayfası

ODTÜZEM EDX DERSLERİ

MIT ve Harvard Üniversiteleri ortak servisi olan edX ile Üniversitemiz arasında yapılan işbirliği anlaşması kapsamında 150 adet edX dersi ODTÜ mensuplarının erişimine ücretsiz olarak açılmıştır. Mensuplarımız bu derslerden tercih ettiklerine katılabilir, başarı ile tamamlayanlar edX sertifikası da alabilirler.

Anlaşma kapsamında erişilebilir derslerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Derslere erişim ve detaylı bilgi için ODTÜZEM web sayfasını inceleyebilirsiniz.

BELLEK'65 PROJESİ

Üniversitemizin kuruluşunun 65. Yılı nedeniyle Görsel İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezimiz (GİSAM) tarafından “Bellek’65” ismiyle bir proje yürütülüyor.

Bellek’65 ile üniversitemizin köklü geçmişinden geleceğe bir köprü kurmak, ODTÜ ruhunu yeni nesillerle buluşturmak amacıyla anılarla dolu bir yolculuk başlatıyoruz. Bu kapsamda üniversitemizin geçmişine ait filmler resmi sosyal medya hesaplarımız, GİSAM web sitesi ve GİSAM sosyal medya hesapları aracılığıyla sizlerle yıl boyunca düzenli olarak buluşacak.

Tanıtım filmi yanda yer alan projeye destek vermek isteyen mensuplarımız arşivlerinde bulunan video, fotoğraf, belge ve bilgileri GİSAM’la paylaşabilirler.

 

İlgili site bağlantıları:
GİSAM Web Sitesi
Facebook'ta GİSAM
Instagram'da GİSAM

 

İletişim için Dr. Berrin Balay Tuncer:
bbalay@metu.edu.tr

LİSANSÜSTÜ BAŞVURULAR BAŞLADI
2021-2022 Akademik Yılı Güz Dönemi Lisansüstü başvuruları başladı. Detaylar ve başvuru için: https://oibs2.metu.edu.tr/Ms_Phd_Applications/

 

METU ALUMNI NEWSLETTER
ODTÜ Mezunlar Ofisi tarafından mezunlarımıza yönelik aylık olarak İngilizce içerikle yayımlanan “METU Alumni Newsletter”a buradan üye olabilirsiniz.

 

DiğerDİĞER
ÇEŞİTLİ
BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI

BİDB tarafından merkezi olarak kullanıma sunulan lisanslı yazılımlarla ilgili olarak, bu yazılımların temin edildiği firmaların düzenlediği çeşitli teknik eğitim ve seminerlere ODTÜ Lisanslı Yazılımlar Servisi sayfasının "Seminer Duyuruları" başlıklı bölümünden ulaşılabilir. Düzenlenen eğitim ve seminerlerin konusu, tarih/saati, konuşmacıları ve katılım koşulları ile ilgili bilgilerin yer aldığı bu sayfa, firmaların duyurduğu yeni bilgiler ışığında düzenli olarak güncellenmektedir.

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI

YENİ GELENLER/NEW ARRIVALS

ODTÜ Kütüphanesine yeni gelen kitapların listesi aylık olarak web sayfamızda New Arrivals başlığı altında yayınlanmaktadır.

Kütüphaneye alınmasını istediğiniz kitaplar için http://catalog.library.metu.edu.tr/acquire sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ENGELSİZ ODTÜ BİRİMİ BAŞKANLIĞI

Birim Başkanı: Dr. Öğr. Üyesi Şerife Sevinç

Tel.: 210 71 96-7071-7073
Fax: 210 79 35
Adres: ODTÜ Kütüphanesi -Solmaz İzdemir Salonu
engelsiz@metu.edu.tr
http://engelsiz.metu.edu.tr/

SOSYAL TESİSLER MÜDÜRLÜĞÜ

KİRALIK DAİRELER

  • ODTÜ TOKİ Yapracık Konutları, 10 A Blok’ta, 2+1, eşyalı, temiz, özenli, bakımlı daire. Tel: 0535 260 2994.

SATILIK DAİRELER

  • ODTÜ TOKİ Yapracık Konutları, zemin üstü 4 katlı binada 199 m2, ilk katta balkon, çatı katında geniş teras, mutfak yanında kiler, 4+1 dubleks daire. E-posta: polatn@metu.edu.tr.
  • Çiğdem Mahallesi, Dünya Sitesi’nde, yüksek giriş, apartmana ait açık bariyerli otoparklı, 3+1 daire. Tel: 0505 273 0675.
doğum ve vefat
acı kayıplarımız

Müzik ve Güzel Sanatlar Bölümü öğretim görevlisi Cüneyt Sözmen 26 Nisan 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine ve ODTÜ mensuplarına başsağlığı ve sabır dileriz.

İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden emekli uzman Burhan Avcı 14 Nisan 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine ve ODTÜ mensuplarına başsağlığı ve sabır dileriz.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı’nda görevli Öğr. Gör. Selda Ekici'nin babası Mevlüt Arıkan, 10 Nisan 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Personel Dairesi Başkanlığı İdari Personel Tahakkuk İşleri Şube Müdürü Davut Yıldız'ın babası Şaban Yıldız, 19 Nisan 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Maden Mühendisliği Bölümü’nde görevli Sami Kılıç’ın annesi Rabia Kılıç, 21 Nisan 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Taşıt İşletme Müdürlüğü’nde görevli Mehmet Tekin'in annesi Meliha Tekin, 28 Nisan 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Temel İngilizce Bölümü’nde görevli Gülsüm Doğanay'ın babası Süleyman Gürlek, 26 Nisan 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

hoş geldİN bebek

DOĞUM HABERİ BİLDİRMEK İÇİN:

2102139-2138

halkilis@metu.edu.tr