12 Nisan - 2 Mayıs 2021 Sayı: 1428
HaberlerHABERLER
YÖNETİM KURULU KARARLARI VE ATAMALAR
YÖNETİM KURULU KARARLARI

Mühendislik Fakültesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Harika Senem Kahveci Doçent kadrosuna atandı.

Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Özgül Burcu Özdemir Sarı Doçent kadrosuna atandı.

Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Yücel Can Severcan Doçent kadrosuna atandı.

Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Nabi Kartal Toker Doçent kadrosuna atandı.

ATAMALAR

Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcılıkları görevine 2 Mart 2021 tarihinden itibaren Prof. Dr. Özgür Erdur Baker ve Doç. Dr. S. Tuğba Tokel atandı.

Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevine 1 Mart 2021 tarihinden itibaren Doç. Dr. Samet Bağçe atandı.

Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılıkları görevine Prof. Dr. Ayşegül Askan Gündoğan ve Doç. Dr. Yiğit Yazıcıoğlu yeniden atandı.

Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkanlığı görevine 22 Mart 2021 tarihinden itibaren Prof. Dr. Pınar Çalık yeniden atandı.

Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü Bölüm Başkanlığı görevine 22 Mart 2021 tarihinden itibaren Prof. Dr. Özlem İlk Dağ atandı.

Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Bölüm Başkanlığı görevine 19 Mart 2021 tarihinden itibaren Prof. Dr. Seçkin Kürkçüoğlu atandı.

YURT DIŞI GÖREVLENDİRMELER

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ertan Onur, 19-22 Nisan 2021 tarihleri arasında İtalya’da düzenlenen “International Conference on the Design of Reliable Communication Networks (DRCN)” adlı konferansa bildirili olarak online katılacaktır.

YAYINLAR
MAKALE

Uluocak, S., Perçin, M., & Uzol, O. (2021). Experimental investigation of tip anhedral effects on the aerodynamics of a model helicopter rotor in hover. Aerospace Science and Technology, 106671. (doi: 10.1016/j.ast.2021.106671)

BAŞARILARIMIZ
ODTÜ DENİZÜSTÜ RÜZGAR ENERJİSİ KONUSUNDA DANİMARKA'YLA PROJE İŞBİRLİĞİ YAPIYOR

ODTÜ Rüzgar Enerjisi Araştırma Merkezi'nin (RÜZGEM) proje partneri, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ozan Keysan’ın ODTÜ proje koordinatörü, İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Nejan Huvaj ve Doç. Dr. Elif Oğuz'un proje araştırmacıları olarak yer aldığı "Türkiye'de Denizüstü Rüzgar Türbin Çiftliklerinin Büyük Ölçekli Entegrasyonu (WindFlag)" başlıklı ve 36 ay süreli uluslararası proje, 1 Mart 2020 tarihinden bu yana yürütülüyor.

Detaylar için: ODTÜ'den Haberler

TÜRKİYE ADRESLİ YAYINLARda EN ÇOK ATIF PROF. DR. ERIK JEPPESEN'E

TÜBİTAK 2232 Programı kapsamında ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümü'nde araştırmalarını sürdüren Prof. Dr. Erik Jeppesen, ResearchGate verilerine göre 274 atıf ile, Türkiye adresli yayınlarda en çok atıf alan araştırmacı oldu.

Prof. Dr. Erik Jeppesen'in ResearchGate profiline buradan ulaşabilirsiniz.

EtkinliklerETKİNLİKLER
ÇEVRİM İÇİ ETKİNLİKLER
23 NİSAN 2021 - 15:30

Gelin bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bilimin ışığında ODTÜ’de kutlayalım!

Çocukların merak ettikleri soruları çekecekleri en fazla 15 saniyelik videolar aracılığıyla soracağı, ODTÜ hocalarının yanıtlayacağı etkinlikle ilgili bilgilere ve başvuru formuna TBM web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Seçilen videolardaki sorular, 23 Nisan Cuma günü, saat 15.30'da ODTÜ YouTube Kanalı'ndaki canlı yayında yanıtlanacak.

DuyurularDUYURULAR
KULLANMADIĞINIZ BİLGİSAYARLARINIZI ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN BAĞIŞLAYABİLİRSİNİZ

AdımODTÜ, pandemi döneminde ihtiyaç bildiren öğrencilerimize mensup, mezun ve ODTÜ dostlarının destekleri ile bilgisayar desteği sağlamaya devam ediyor.

Bağışlanan bilgisayarlar AdımODTÜ ekibi tarafından teslim alınıp ön kontrolleri yapıldıktan sonra, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın desteği ile format atılarak öğrencilerimiz için gerekli programların kurulumu yapılıyor. İhtiyaç bildiren öğrencilerimize ODTÜDEN'in anlaşmalı olduğu kargo şirketi ile öğrencilere hiçbir ücret yansımayacak şekilde ulaştırılıyor.

Kullanmadığınız çalışır durumdaki bilgisayarınızı bağışlamak isterseniz aşağıdaki formu doldurarak AdımODTÜ ekibinin sizinle bağlantıya geçmesini sağlayabilirsiniz.

https://forms.gle/4iNqJWV1oWvrrwi49

SHARE UR RESEARCH VİDEO YARIŞMASI

ODTÜ Bilim İletişimi Grubu ve GİSAM tarafından, ODTÜ’deki lisansüstü öğrencilerin ve doktora sonrası araştırmacıların katılabileceği bir video yarışması düzenleniyor.

“Share UR Research” isimli yarışmada, bilim iletişimi çalışmalarına farklı boyut getirmek amacıyla, katılımcıların kendi özgün bilimsel araştırmalarını İngilizce hazırlayacakları video film aracılığıyla tanıtmaları bekleniyor.

Detaylı bilgi ve katılım için: ODTÜ BiG Web Sayfası

2. BİLİM KURGU ÖYKÜ YARIŞMASI

ODTÜ Bilim İletişimi Grubu tarafından, tüm ODTÜ öğrencilerinin katılabileceği, 2. Bilim Kurgu Öykü Yarışması düzenleniyor.

ODTÜ öğrencilerinin kaleme alacağı öykünün sosyal bilimler ya da fen bilimleri alanında güncel araştırma konularından herhangi biri ya da birkaçına (Göç, nanoteknoloji, yapay zekâ, nörobilim vb.) dayandırılması bekleniyor.

Detaylı bilgi ve katılım için: ODTÜ BiG Web Sayfası

BELLEK'65 PROJESİ

Üniversitemizin kuruluşunun 65. Yılı nedeniyle Görsel İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezimiz (GİSAM) tarafından “Bellek’65” ismiyle bir proje yürütülüyor.

Bellek’65 ile üniversitemizin köklü geçmişinden geleceğe bir köprü kurmak, ODTÜ ruhunu yeni nesillerle buluşturmak amacıyla anılarla dolu bir yolculuk başlatıyoruz. Bu kapsamda üniversitemizin geçmişine ait filmler resmi sosyal medya hesaplarımız, GİSAM web sitesi ve GİSAM sosyal medya hesapları aracılığıyla sizlerle yıl boyunca düzenli olarak buluşacak.

Tanıtım filmi yanda yer alan projeye destek vermek isteyen mensuplarımız arşivlerinde bulunan video, fotoğraf, belge ve bilgileri GİSAM’la paylaşabilirler.

 

İlgili site bağlantıları:
GİSAM Web Sitesi
Facebook'ta GİSAM
Instagram'da GİSAM

 

İletişim için Dr. Berrin Balay Tuncer:
bbalay@metu.edu.tr

ELEKTRİK VE ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ: “DOÇ. DR. BÜLENT KERİM ALTAY” ÖDÜLÜ

2019-2020 ders yılı 2. döneminde göstermiş oldukları üstün başarı nedeniyle “Doç. Dr. Bülent Kerim Altay” ödülünü almaya hak kazanan Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerimizin isimleri aşağıda verilmiştir. Ödül töreni 16 Nisan 2021 Cuma günü, saat 13.30’da internet üzerinden yapılacaktır.

Tüm öğrencilerimiz ile akademik ve idari personelimiz davetlidir.

Ödül Alacak Öğrencilerimiz:

Hakan Cankat Gür, Barış Tiryaki, Hasan Atakan Bedel, Buğra Eryılmaz, Osman Nuri Irkıçatal, Muhammet Buğra Han Kara, Göksu Kaval, Mehmet Onurcan Kaya, Nurlan Nazaralıyev, Okyanus Oral, Ogün Altun, Ersin Tuna Atmaz, Ayşe Rana Bal, Alkım Berke Bozkurt, Refik Mert Çam, Mert Bora Doğan, Sarp Erdönmez, Tilbe Gökçel, Ada Görgün, Musa Selim Gül, Yağmur Karahan, Ömer Can Karaman, Şeyda Kaya, Menduh Kesici, Ersin Keskin, Ayşegül Kılıç, Onur Selim Kılıç, Nazım Kerem Mert, Emre Deniz Şenel, Utku Tahan, Kadir Tanrıverdi, Orhun Taşoğlu, Mustafa Uğur, Melike Yıldırım, Gökhan Yılmaz, Gizem Yüce.

Etkinlik Zoom Bağlantısı
Zoom Meeting ID: 944 6963 4592
Zoom Meeting Passcode: 716499

METU ALUMNI NEWSLETTER
ODTÜ Mezunlar Ofisi tarafından mezunlarımıza yönelik aylık olarak İngilizce içerikle yayımlanan “METU Alumni Newsletter”a buradan üye olabilirsiniz.

 

DiğerDİĞER
ÇEŞİTLİ
KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI

YENİ GELENLER/NEW ARRIVALS

ODTÜ Kütüphanesine yeni gelen kitapların listesi aylık olarak web sayfamızda New Arrivals başlığı altında yayınlanmaktadır.

Kütüphaneye alınmasını istediğiniz kitaplar için http://catalog.library.metu.edu.tr/acquire sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ENGELSİZ ODTÜ BİRİMİ BAŞKANLIĞI

Birim Başkanı: Dr. Öğr. Üyesi Şerife Sevinç

Tel.: 210 71 96-7071-7073
Fax: 210 79 35
Adres: ODTÜ Kütüphanesi -Solmaz İzdemir Salonu
engelsiz@metu.edu.tr
http://engelsiz.metu.edu.tr/

SOSYAL TESİSLER MÜDÜRLÜĞÜ

SATILIK DAİRELER

  • ODTÜ TOKİ Yapracık Konutları, zemin üstü 4 katlı binada 199 m2, ilk katta balkon, çatı katında geniş teras, mutfak yanında kiler, 4+1 dubleks daire. E-posta: polatn@metu.edu.tr.
  • Çiğdem Mahallesi, Dünya Sitesi’nde, yüksek giriş, apartmana ait açık bariyerli otoparklı, 3+1 daire. Telefon: 0505 273 0675.

 

 

KONUT DUYURUSU BİLDİRMEK İÇİN:

2103610-3611

 

doğum ve vefat
acı kayıplarımız

Türk Dili Bölümü emekli öğretim görevlisi Dr. Neşe Emecan, 24 Mart 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine ve dostlarına başsağlığı ve sabır dileriz.

Yabancı Diller Yüksekokulu Modern Diller Bölümü emekli öğretim görevlisi Ayşe Bener, 22 Mart 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine ve dostlarına başsağlığı ve sabır dileriz.

Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü emekli öğretim görevlisi Önder Şenyapılı 29 Mart 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine ve dostlarına başsağlığı ve sabır dileriz.

İç Hizmetler Müdürlüğü'nde görevli Erhan Demir'in babası Nurettin Demir, 21 Mart 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Yuva ve Anaokulu Müdürlüğü’nde görevli Hava Aksoy’un annesi Sebahat Sivas, 23 Mart 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Müge Gündüz'ün annesi Müzeyyen Gündüz, 1 Nisan 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Yurtlar Müdürlüğü'nde görevli Sultan Özbay'ın babası Ahmet Aktaş, 3 Nisan 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Buyurman Baykal’ın babası Atasağun Baykal, 6 Nisan 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

hoş geldİN bebek

DOĞUM HABERİ BİLDİRMEK İÇİN:

2102139-2138

halkilis@metu.edu.tr