22 Mart - 11 Nisan 2021 Sayı: 1427
HaberlerHABERLER
YÖNETİM KURULU KARARLARI VE ATAMALAR
YÖNETİM KURULU KARARLARI

Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Elif Öztabak Avcı Doçent kadrosuna atandı.

Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Fulden İbrahimhakkıoğlu Doçent kadrosuna atandı.

Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ulaş Avşar Doçent kadrosuna atandı.

Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Hülya Yıldız Bağçe Doçent kadrosuna atandı.

Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Nejan Huvaj Sarıhan Doçent kadrosuna atandı.

ATAMALAR

Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü'ne 5 Mart 2021 tarihinden itibaren Prof. Dr. Halil Kalıpçılar yeniden atandı.

YAYINLAR
MAKALE

Figueroa, J.P., Bottazzi, M.E., Hotez, P., Batista, C., Ergonul, O., Gilbert, S., Gursel, M., Hassanain, M., Kim, J.H., Lall, B., Larson, H., Naniche, D., Sheahan, T., Shoham, S., Wilder-Smith, A., Strub-Wourgaft, N., Yadav, P., & Kang, G. Lancet Commission on COVID-19 Vaccines and Therapeutics Task Force Members. (2021). Urgent needs of low-income and middle-income countries for COVID-19 vaccines and therapeutics. The Lancet, 397(10274), 562-564. (doi:10.1016/S0140-6736(21)00242-7)

Hotez, P., Batista, C., Ergonul, O., Figueroa, J.P., Gilbert, S., Gursel, M., Hassanain, M., Kang, G., Kim, J.H., Lall, B., Larson, H., Naniche, D., Sheahan, T., Shoham, S., Wilder-Smith, A., Strub-Wourgaft, N., Yadav, P., & Bottazzi, M.E. (2021). Correcting COVID-19 vaccine misinformation: Lancet Commission on COVID-19 Vaccines and Therapeutics Task Force Members. EClinicalMedicine, 33, 100780. (doi:10.1016/j.eclinm.2021.100780)

BAŞARILARIMIZ
ODTÜ EN İYİ ÜNİVERSİTELER ARASINDA

2021 QS alan sıralamalarına göre ODTÜ “Engineering&Technology”, “Natural Sciences”, “Social Sciences&Management” alanlarında tüm Türk üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldı. ODTÜ, Petrol Mühendisliği alt alanında dünya 11'incisi, Mineral ve Madencilik alanında dünya 36’ncısı oldu.

Detaylar için: Basında ODTÜ

PROF. DR. DENİZ ÜNER'E TÜBİTAK DESTEĞİ

ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Deniz Üner, “Operando NMR Spektroskopisi: Heterojen Katalitik Tepkimelerin İzlenmesi İçin Yeni Bir Yöntem” başlıklı projesi ile TÜBİTAK BİDEB 2247-A Ulusal Lider Araştırmacılar Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Detaylar için: ODTÜ'den Haberler

EtkinliklerETKİNLİKLER
ÇEVRİM İÇİ ETKİNLİKLER
KARİYER FUARI: 22-26 MART

ODTÜ Kariyer Fuarı ulusal ve global düzeyde çeşitli sektörlerden 48 katılımcı firma ile 22-26 Mart tarihleri arasında çevrim içi 75 oturum olacak şekilde gerçekleştirilecektir. ODTÜ Kariyer Fuarı için tasarlanan etkileşimli web sitesi ile öğrencilerimiz katılımcı firmalara özel hazırlanan sayfaları inceleyebilir, iş ve staj başvurularında bulunabilir, şirket temsilcileri ile çevrim içi görüşebilir, mülakat ya da mülakat simülasyonu-geri bildirim bilgisi olan firmalara ön başvuru yapabilirler.

Fuar ile ilgili detaylı bilgilere http://kariyerfuari.metu.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

DuyurularDUYURULAR
KULLANMADIĞINIZ BİLGİSAYARLARINIZI ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN BAĞIŞLAYABİLİRSİNİZ

AdımODTÜ, pandemi döneminde ihtiyaç bildiren öğrencilerimize mensup, mezun ve ODTÜ dostlarının destekleri ile bilgisayar desteği sağlamaya devam ediyor.

Bağışlanan bilgisayarlar AdımODTÜ ekibi tarafından teslim alınıp ön kontrolleri yapıldıktan sonra, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın desteği ile format atılarak öğrencilerimiz için gerekli programların kurulumu yapılıyor. İhtiyaç bildiren öğrencilerimize ODTÜDEN'in anlaşmalı olduğu kargo şirketi ile öğrencilere hiçbir ücret yansımayacak şekilde ulaştırılıyor.

Kullanmadığınız çalışır durumdaki bilgisayarınızı bağışlamak isterseniz aşağıdaki formu doldurarak AdımODTÜ ekibinin sizinle bağlantıya geçmesini sağlayabilirsiniz.

https://forms.gle/4iNqJWV1oWvrrwi49

SHARE UR RESEARCH VİDEO YARIŞMASI

ODTÜ Bilim İletişimi Grubu ve GİSAM tarafından, ODTÜ’deki lisansüstü öğrencilerin ve doktora sonrası araştırmacıların katılabileceği bir video yarışması düzenleniyor.

“Share UR Research” isimli yarışmada, bilim iletişimi çalışmalarına farklı boyut getirmek amacıyla, katılımcıların kendi özgün bilimsel araştırmalarını İngilizce hazırlayacakları video film aracılığıyla tanıtmaları bekleniyor.

Detaylı bilgi ve katılım için: ODTÜ BiG Web Sayfası

2. BİLİM KURGU ÖYKÜ YARIŞMASI

ODTÜ Bilim İletişimi Grubu tarafından, tüm ODTÜ öğrencilerinin katılabileceği, 2. Bilim Kurgu Öykü Yarışması düzenleniyor.

ODTÜ öğrencilerinin kaleme alacağı öykünün sosyal bilimler ya da fen bilimleri alanında güncel araştırma konularından herhangi biri ya da birkaçına (göç, nanoteknoloji, yapay zekâ, nörobilim vb.) dayandırılması bekleniyor.

Detaylı bilgi ve katılım için: ODTÜ BiG Web Sayfası

ÜCRETSİZ MODELLEME DERSİ

ODTÜ Toplum ve Uygulama ve Araştırma merkezi tarafından, ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıf düzeylerindeki öğrenciler için “Kod Blokları ile 3 Boyutlu Modelleme” konulu çevrim içi etkinlik düzenleniyor. TBM araştırmacısı Merve Aytekin tarafından haftalık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilen etkinlik, yaklaşık 1 saat süren etkileşimli bir sınıf dışı öğrenme ortamı sunuyor.

Detaylı bilgi ve kayıt için: ODTÜ TBM Web Sayfası

BİRİNCİ SINIFLARA YÖNELİK KARİYER PLANLAMA DERSİ: BA0100

Öğrencilerimizin kariyer yolculuğu sırasında kişisel gelişimlerine destek olmak ve iş hayatının beklentilerine yönelik farkındalıklarını artırmak üzere "Kariyer Planlama" dersi oluşturuldu.

Ders tüm bölüm öğrencilerine hitap edecek şekilde öğrencilerimizin iletişim kabiliyetlerini geliştirmek, kariyer odaklı üniversite birimlerini tanıtmak ve dijitalleşen dünyada yeni nesil girişimcilik ve iş arama yöntemlerini anlatmak üzere kurgulandı.

Perşembe günleri 17.40-18.30 arası gerçekleştirilecek ders, 2020-2021 akademik yılında lisans programlarına başlamış olan birinci sınıf öğrencilerimiz için açıldı. BA ders izlencesine buradan ulaşabilir, detaylı bilgiye KPM web sayfasından erişebilirsiniz.

BELLEK'65 PROJESİ

Üniversitemizin kuruluşunun 65. yılı nedeniyle Görsel İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezimiz (GİSAM) tarafından “Bellek’65” ismiyle bir proje yürütülüyor.

Bellek’65 ile üniversitemizin köklü geçmişinden geleceğe bir köprü kurmak, ODTÜ ruhunu yeni nesillerle buluşturmak amacıyla anılarla dolu bir yolculuk başlatıyoruz. Bu kapsamda üniversitemizin geçmişine ait filmler resmi sosyal medya hesaplarımız, GİSAM web sitesi ve GİSAM sosyal medya hesapları aracılığıyla sizlerle yıl boyunca düzenli olarak buluşacak.

Tanıtım filmi yanda yer alan projeye destek vermek isteyen mensuplarımız arşivlerinde bulunan video, fotoğraf, belge ve bilgileri GİSAM’la paylaşabilirler.

 

İlgili site bağlantıları:
GİSAM Web Sitesi
Facebook'ta GİSAM
Instagram'da GİSAM

 

İletişim için Dr. Berrin Balay Tuncer:
bbalay@metu.edu.tr

YUVA VE ANAOKULU MÜDÜRLÜĞÜ

2021-2022 Eğitim Öğretim Dönemi’nde Yuva ve Anaokulu Müdürlüğü'ne öğrenci alımı aşağıdaki doğum tarihlerine göre yapılacaktır.

3 – 4 Yaş Sınıfları: 1 Ekim 2017 – 30 Eylül 2018
4 – 5 Yaş Sınıfları: 1 Ekim 2016 – 30 Eylül 2017
5 – 6 Yaş Sınıfları: 1 Ekim 2015 – 30 Eylül 2016

Başvuruların 8 Mart-9 Nisan 2021 tarihleri arasında e-posta yoluyla yapılması gerekmektedir. Başvuru formlarına buradan ulaşabilir, başvuru formunu doldurulup imzalandıktan sonra tarayarak yuva@metu.edu.tr adresine gönderebilirsiniz.

METU ALUMNI NEWSLETTER
ODTÜ Mezunlar Ofisi tarafından mezunlarımıza yönelik aylık olarak İngilizce içerikle yayımlanan “METU Alumni Newsletter”a buradan üye olabilirsiniz.

 

DiğerDİĞER
ÇEŞİTLİ
KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI

YENİ GELENLER/NEW ARRIVALS

ODTÜ Kütüphanesine yeni gelen kitapların listesi aylık olarak web sayfamızda New Arrivals başlığı altında yayınlanmaktadır.

Kütüphaneye alınmasını istediğiniz kitaplar için http://catalog.library.metu.edu.tr/acquire sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ENGELSİZ ODTÜ BİRİMİ BAŞKANLIĞI

Birim Başkanı: Dr. Öğr. Üyesi Şerife Sevinç

Tel.: 210 71 96-7071-7073
Fax: 210 79 35
Adres: ODTÜ Kütüphanesi -Solmaz İzdemir Salonu
engelsiz@metu.edu.tr
http://engelsiz.metu.edu.tr/

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ GÖNÜLLÜLERİ VE EMEKLİLERİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gönüllüleri ve Emeklileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin, tüzüğümüz gereğince MART 2020 ayında yapılması gereken Olağan Genel Kurul Toplantısı, Covid-19 salgını nedeniyle İçişleri Bakanlığı’nın Genelgesi doğrultusunda ertelenmişti.

Olağan Genel Kurul toplantısı, ODTÜ Mezunları Derneği 100. Yıl – Ankara adresinde. 24.03.2021 Çarşamba günü 12.00’de başlayacak ve en kısa sürede sonuçlandırılacaktır.

Çoğunluk sağlanamaması halinde ikinci toplantı, çoğunluk aranmaksızın 31.03.2021 Çarşamba günü aynı yer ve aynı saatte yapılacaktır.

Toplantı düzeni, Covid-19 için belirlenen şartlara göre hazırlanacaktır. Toplantı binasına girişte “HES” kodu istenmektedir.

doğum ve vefat
acı kayıplarımız

İç Hizmetler Müdürlüğü'nde görevli Akgün Fırat Büyükkartal'ın annesi Nazik Büyükkartal, 05 Mart 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

hoş geldİN bebek

DOĞUM HABERİ BİLDİRMEK İÇİN:

2102139-2138

halkilis@metu.edu.tr