1 - 21 Mart 2021 Sayı: 1426
HaberlerHABERLER
PROF. DR. AHMET ACAR'I ANMA TÖRENİ

27 Aralık 2020 tarihinde kaybettiğimiz, eski Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Acar’ı anma töreni, İşletme Bölümümüz tarafından 5 Mart 2021 Cuma günü, saat 20.00'de çevrim içi yapılacaktır.

Anma programına aşağıda detayları verilmiş Zoom bağlantısından katılabilir ya da eş zamanlı olarak ODTÜ'nün YouTube kanalından yayını izleyebilirsiniz.

Ahmet Hocamız'ın anısına hazırlanan Memoriam sayfasını ziyaret edebilir, anılarınızı ve fotoğraflarınızı paylaşabilirsiniz.

Anma Töreni Zoom bağlantısı
Meeting ID: 915 7171 6833
Passcode: 123456

 

YÖNETİM KURULU KARARLARI VE ATAMALAR
YÖNETİM KURULU KARARLARI

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Erden Attila Aytekin Profesörlüğe yükseltildi ve Profesör kadrosuna atandı.

Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Fatma Umut Beşpınar Profesörlüğe yükseltildi ve Profesör kadrosuna atandı.

ATAMALAR

Mühendislik Fakültesi Dekanlığı’na 17 Şubat 2021 tarihinden itibaren Prof. Dr. Raif Tuna Balkan yeniden atandı.

Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı’na 17 Şubat 2021 tarihinden itibaren Prof. Dr. Altuğ Özpineci atandı.

Eğitim Fakültesi Dekanlığı’na 17 Şubat 2021 tarihinden itibaren Prof. Dr. Behiye Ubuz atandı.

Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcılığı’na 17 Şubat 2021 tarihinden itibaren Prof. Dr. Mete Köken ve Prof. Dr. Görkem Külah yeniden atandı.

Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Başkanlığı’na 5 Şubat 2021 tarihinden itibaren Prof. Dr. F. Cana Bilsel yeniden atandı.

Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Başkanlığı’na 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren Prof. Dr. Özdemir Doğan atandı.

YAYINLAR
MAKALE

van der Valk, T, Pečnerová, P., Díez-del-Molino, D., Bergström, A., Oppenheimer, J., Hartmann, S., Xenikoudakis, G., Thomas, J. A., Dehasque, M., Sağlıcan, E., Fidan, F. R., Barnes, I., Liu, S., Somel, M., Heintzman, P. D., Nikolskiy, P., Shapiro, B., Skoglund, P., Hofreiter, M., Lister, A. M., Götherström, A. & Dalén, L. (2021). Million-year-old DNA sheds light on the genomic history of mammoths. Nature, 1-5. (doi: 10.1038/s41586-021-03224-9)

BAŞARILARIMIZ
BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR BÖLÜMÜ “DAHA SAĞLIKLI VE DAHA GÜVENLİ TOPLUM İÇİN BİR ARADA DURMAK” ERASMUS+ PROJESİNDE

Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Bölümü, Avrupa Komisyonu’nun ERASMUS+ programı aracılığıyla desteklenen “Daha Sağlıklı ve Daha Güvenli Toplum İçin Bir Arada Durmak” projesi konsorsiyumunda yer aldı. Projede, bölüm temsilcisi olarak Prof. Dr. Levent İnce bulunuyor.

Türkiye, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Slovenya’dan gençlik merkezleri, futbol kulüpleri ve üniversite temsilcilerinin proje konsorsiyumunda yer aldığı proje; Sırbistan ‘Belgrad Gençlik Geliştirme Merkezi’ tarafından koordine ediliyor.

Detaylar için: ODTÜ'den Haberler

EtkinliklerETKİNLİKLER
ÇEVRİM İÇİ ETKİNLİKLER
3 MART 2021 / ÇARŞAMBA

Üyesi olduğumuz EURLO-UNICA (EU Research Liaison Officers - Network of Universities from the Capitals of Europe) ağı ortaklığıyla gerçekleştireceğimiz “Remote and Virtual Labs” başlıklı webinar’a davetlisiniz.

3 Mart 2021 tarihinde 16.00-18.00 saatleri arası gerçekleşecek webinar programının detayları ve webinara kayıt için etkinliğin aşağıda bağlantı adresi yer alan web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

https://www.unica-network.eu/event/webinar-remote-and-virtual-labs/

DuyurularDUYURULAR
2. BİLİM KURGU ÖYKÜ YARIŞMASI

ODTÜ Bilim İletişimi Grubu tarafından, tüm ODTÜ öğrencilerinin katılabileceği, 2. Bilim Kurgu Öykü Yarışması düzenleniyor.

ODTÜ öğrencilerinin kaleme alacağı öykünün sosyal bilimler ya da fen bilimleri alanında güncel araştırma konularından herhangi biri ya da birkaçına (Göç, nanoteknoloji, yapay zekâ, nörobilim vb.) dayandırılması bekleniyor.

Detaylı bilgi ve katılım için: ODTÜ BiG Web Sayfası

ODTÜ AŞKINA ÖĞRENCİ BURSUNA

AdımODTÜ’nün “ODTÜ Aşkına” ismiyle sevgililer gününe özel düzenlediği projede, mensuplarımız, mezunlarımız ve ODTÜ dostlarının değerli katkılarıyla burs fonuna 75.000 TL’lik kaynak sağlandı.

Pandemi döneminde AdımODTÜ’nün öğrencilerimiz için gerçekleştirdiği diğer projelere buradan ulaşabilirsiniz.

BELLEK'65 PROJESİ

Üniversitemizin kuruluşunun 65. Yılı nedeniyle Görsel İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezimiz (GİSAM) tarafından “Bellek’65” ismiyle bir proje yürütülüyor.

Bellek’65 ile üniversitemizin köklü geçmişinden geleceğe bir köprü kurmak, ODTÜ ruhunu yeni nesillerle buluşturmak amacıyla anılarla dolu bir yolculuk başlatıyoruz. Bu kapsamda üniversitemizin geçmişine ait filmler resmi sosyal medya hesaplarımız, GİSAM web sitesi ve GİSAM sosyal medya hesapları aracılığıyla sizlerle yıl boyunca düzenli olarak buluşacak.

Tanıtım filmi yanda yer alan projeye destek vermek isteyen mensuplarımız arşivlerinde bulunan video, fotoğraf, belge ve bilgileri GİSAM’la paylaşabilirler.

 

İlgili site bağlantıları:
GİSAM Web Sitesi
Facebook'ta GİSAM
Instagram'da GİSAM

 

İletişim için Dr. Berrin Balay Tuncer:
bbalay@metu.edu.tr

YUVA VE ANAOKULU MÜDÜRLÜĞÜ

2021-2022 Eğitim Öğretim Dönemi’nde Yuva ve Anaokulu Müdürlüğü'ne öğrenci alımı aşağıdaki doğum tarihlerine göre yapılacaktır.

3 – 4 Yaş Sınıfları: 1 Ekim 2017 – 30 Eylül 2018
4 – 5 Yaş Sınıfları: 1 Ekim 2016 – 30 Eylül 2017
5 – 6 Yaş Sınıfları: 1 Ekim 2015 – 30 Eylül 2016

Başvuruların 8 Mart-9 Nisan 2021 tarihleri arasında e-posta yoluyla yapılması gerekmektedir. Başvuru formlarına buradan ulaşabilir, başvuru formunu doldurulup imzalandıktan sonra tarayarak yuva@metu.edu.tr adresine gönderebilirsiniz.

METU ALUMNI NEWSLETTER
ODTÜ Mezunlar Ofisi tarafından mezunlarımıza yönelik aylık olarak İngilizce içerikle yayımlanan “METU Alumni Newsletter”a buradan üye olabilirsiniz.

 

DiğerDİĞER
ÇEŞİTLİ
KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI

YENİ GELENLER/NEW ARRIVALS

ODTÜ Kütüphanesine yeni gelen kitapların listesi aylık olarak web sayfamızda New Arrivals başlığı altında yayınlanmaktadır.

Kütüphaneye alınmasını istediğiniz kitaplar için http://catalog.library.metu.edu.tr/acquire sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ENGELSİZ ODTÜ BİRİMİ BAŞKANLIĞI

Birim Başkanı: Dr. Öğr. Üyesi Şerife Sevinç

Tel.: 210 71 96-7071-7073
Fax: 210 79 35
Adres: ODTÜ Kütüphanesi -Solmaz İzdemir Salonu
engelsiz@metu.edu.tr
http://engelsiz.metu.edu.tr/

doğum ve vefat
acı kayıplarımız

Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Rıkkat Civelek'in eşi Şevket Civelek, 5 Şubat 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlık Ofisinde görevli Ramazan Çiçek'in babası Hüseyin Çiçek, 9 Şubat 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Modern Diller Bölümü öğretim görevlisi Dr. Yeşim Somuncuoğlu'nun babası Orhan Mustafa Somuncuoğlu, 9 Şubat 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Genel Sekreter Yardımcısı Gülhan Yüksel'in annesi Türkan Altınok, 14 Şubat 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Geban'ın babası Mehmet Ali Geban, 16 Şubat 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

hoş geldİN bebek

DOĞUM HABERİ BİLDİRMEK İÇİN:

2102139-2138

halkilis@metu.edu.tr