18 Ocak - 7 Şubat 2021 Sayı: 1424
HaberlerHABERLER
YÖNETİM KURULU KARARLARI VE ATAMALAR

Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim görevlilerinden Doç. Dr. Zeynep Müge Avşar Profesörlüğe yükseltildi ve Profesör kadrosuna atandı.

Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim görevlilerinden Doç. Dr. Cem İyigün Profesörlüğe yükseltildi ve Profesör kadrosuna atandı.

Uygulamalı Matematik Enstitüsü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ali Devin Sezer Profesörlüğe yükseltildi ve Profesör kadrosuna atandı.

Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Yeşim Serinağaoğlu Doğrusöz Doçent kadrosuna atandı.

BAŞARILARIMIZ
UFUK 2020 PROJESİ EUROCC’YE ODTÜ ORTAKLIĞI

ODTÜ’nün Türkiye ortakları içinde yer aldığı ve 33 ülkenin katılımcı olduğu Ufuk 2020 projesi EuroCC, 1 Eylül 2020 tarihinde resmi olarak başladı.

Proje, katılımcı ülkelerde ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama (YBH) Yetkinlik Merkezleri kurulması yoluyla; malzeme bilimleri, moleküler dinamik, biyoenformatik, akışkanlar dinamiği, makine öğrenmesi, yapay zeka gibi günümüzün önemli alanlarında disiplinlerarası ortak çalışmaların yapılmasını destekleyecek,sanayi-üniversite iş birliğini geliştirecek ulusal bir platform ile Avrupa çapında YBH Yetkinlik Merkezleri ağını oluşturacak.

Detaylar için: ODTÜ'den Haberler

TÜBİTAK STAR PROGRAMI'NDA ODTÜ İLK SIRADA

TÜBİTAK Stajyer Araştırmacı Burs Programı’nda (STAR), ODTÜ'den 147 öğrenci burs almaya hak kazandı. ODTÜ, STAR programında en çok öğrencisi desteklenen üniversite olarak ilk sırada yer aldı.

Program kapsamında burs almaya hak kazanan öğrencilerimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.

ODTÜ’DEN ÜÇ ÖĞRETİM ÜYESİ ELGİNKAN VAKFI ÖDÜLÜ KAZANDI

Elginkan Vakfı 2020 yılı Türk Kültürü Araştırma Ödülü ve Teknoloji Ödülü sahipleri açıklandı. ODTÜ’den üç öğretim üyesi, bu yıl 15’inci kez verilen Teknoloji Ödülü’ne hak kazandı.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Haluk Külah, biyomedikal uygulamalara yönelik mikrosistemler (BiyoMEMS) ile ilgili çalışmalarıyla ödül alırken, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Hüsnü Emrah Ünalan, metal nano teknolojisi ve endüstriyel uygulamalarıyla ilgili çalışmaları nedeniyle ödüle layık görüldü. Biyolojik Bilimler Bölümü’nden Prof. Dr. Mayda Gürsel ise doğal bağışıklık sistemi alanındaki çalışmalarıyla Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü’ne sahip oldu.

Detaylar için: ODTÜ'den Haberler

2020 PARLAR EĞİTİM VE ARAŞTIRMA VAKFI ÖDÜLLERİ AÇIKLANDI

ODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı tarafından verilen Onur, Bilim, Hizmet, Araştırma ve Teknoloji Teşvik Ödülleri’ni kazananlar açıklandı.

ODTÜ Parlar Vakfı 2020 Yılı Hizmet Ödülü’nü ODTÜ İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Altınbilek kazandı. Araştırma Teşvik Ödülü’nü kazananlar arasında ise Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Batur Ercan, Deniz Bilimleri Enstitüsü’nden Doç. Dr. Mustafa Yücel, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Emre Akbaş ve Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Zöhre Kurt yer aldı.

Detaylar için: ODTÜ'den Haberler

YAYINLAR
MAKALE

ULUCAN, T. H., KALAY, I. & KALAY, Y. E. The Anomalous Nucleation in Al-Tb Metallic Glasses. Metall Mater Trans A (2021). https://doi.org/10.1007/s11661-020-06111-6

EtkinliklerETKİNLİKLER
BİLİMSEL TOPLANTILAR
26 Ocak 2021 / Salı

Uygulamalı Matematik Enstitüsü tarafından “Save for the Bad Times or Consume As Long As You Have? Worst-Case Portfolio Optimization” konulu seminer düzenlenmiştir. Prof. Dr. Ralf Korn’un (Technical University Kaiserslautern, Germany) konuşmacı olarak katılacağı seminer 26 Ocak 2021 Salı günü saat 15.30’da çevrimiçi olarak yapılacaktır.

Etkinlik Zoom Bağlantısı
Zoom Meeting ID: 984 0800 6920
Zoom Meeting Passcode: 724032

DuyurularDUYURULAR
ENGELSİZ ODTÜ BİRİMİ BAŞKANLIĞI

Birim Başkanı: Dr. Öğr. Üyesi Şerife Sevinç

Tel.: 210 71 96-7071-7073

Fax: 210 79 35

Adres: ODTÜ Kütüphanesi -Solmaz İzdemir Salonu

engelsiz@metu.edu.tr

http://engelsiz.metu.edu.tr/

 

METU ALUMNI NEWSLETTER
ODTÜ Mezunlar Ofisi tarafından mezunlarımıza yönelik aylık olarak İngilizce içerikle yayımlanan "METU Alumni Newsletter"a buradan üye olabilirsiniz.

 

LİSANSÜSTÜ BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR

Lisansüstü başvurular 29 Ocak tarihine kadar devam ediyor. Enstitü müdürlerimiz, hocalarımız, lisansüstü öğrencilerimiz ve mezunlarımızla yapılan söyleşilere Kariyer Planlama Merkezi (KPM) YouTube Kanalı'ndan ulaşabilirsiniz.

DiğerDİĞER
KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI
YENİ GELENLER/NEW ARRIVALS

ODTÜ Kütüphanesine yeni gelen kitapların listesi aylık olarak WEB sayfamızda New Arrivals başlığı altında yayınlanmaktadır.

Kütüphaneye alınmasını istediğiniz kitaplar için http://catalog.library.metu.edu.tr/acquire sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

doğum ve vefat
acı kayıplarımız

İç Hizmetler Müdürlüğü'nde görevli Abdurrahman Yurduseven, 20 Ocak 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine ve dostlarına başsağlığı ve sabır dileriz.

Üniversitemiz eski rektörlerinden merhum Prof. Dr. Nuri Saryal'ın eşi, Türk Dili Bölümü emekli öğretim görevlisi Neriman Saryal 15 Ocak 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine dostlarına başsağlığı ve sabır dileriz.

Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde görevli Dr. Senem Büyükksungur'un annesi Seval Heper, 25.12.2020 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Ömer Yılmaz'ın annesi Asiye Yılmaz, 25 Aralık 2020 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Yurtlar Müdürlüğü'nde görevli Murat Öztürk’ün babası Mikdat Öztürk, 27 Aralık 2020 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı öğretim üyesi Prof. Dr. Erdin Bozkurt’un annesi Makbule Bozkurt, 29 Aralık 2020 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Spor Müdürlüğü'nde görevli Zafer Erbay'ın babası ve Filiz Erbay'ın kayınpederi Haydar Erbay 1 Ocak 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Aslı Çırakman Deveci ve Felsefe Bölümü öğretim üyesi Elif Çırakman’ın babası ve Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Cem Deveci’nin kayınpederi, Danıştay eski Başkanı Erol Çırakman 12 Ocak 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Isı Su İşletme Müdürlüğü'nde görevli Yaşar Türk’ün annesi Feride Türk, 14 Ocak 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü öğretim görevlisi Dr. Hasan Karaaslan’ın annesi Melahat Karaaslan, 14 Ocak 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Yabancı Diller Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Duygu Özge'nin annesi Zerrin Kükürt, 16 Ocak 2021 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

hoş geldİN bebek

DOĞUM HABERLERİ BİLDİRMEK İÇİN:

2102139-2138

halkilis@metu.edu.tr