30 Aralık 2020 - 17 Ocak 2021 Sayı: 1423
HaberlerHABERLER

Prof. Dr. Nuri Saryal
Prof. Dr. Ahmet Acar

Üniversitemizin gelişmesinde
çok değerli hizmetleri olan
eski Rektörlerimiz
Prof. Dr. Nuri Saryal’ı 22 Aralık 2020,
Prof. Dr. Ahmet Acar’ı 27 Aralık 2020
tarihinde kaybettik.

Vefat eden kıymetli hocalarımıza rahmet,
kederli ailelerine ve tüm sevenlerine başsağlığı
ve sabır diliyoruz.

Değerli hocalarımız için hazırladığımız taziye sayfasına
aşağıdaki adres üzerinden ulaşabilir,
paylaşmak istediğiniz anılarınızı ve fotoğraflarınızı
iletebilirsiniz.

http://memoriam.metu.edu.tr/

YÖNETİM KURULU KARARLARI VE ATAMALAR
YÖNETİM KURULU KARARLARI

Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Deniz Çekmecelioğlu Profesörlüğe yükseltildi ve Profesör kadrosuna atandı.

Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Abdullah Cendel Karaman Profesörlüğe yükseltildi ve Profesör kadrosuna atandı.

Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ceren Vardar Acar Doçent kadrosuna atandı.

Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr.Ahmet Buğra Koku Doçent kadrosuna atandı.

Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Perihan Savaş Doçent kadrosuna atandı.

ATAMALAR

Fen Edebiyat Fakültesi Biyolojik Bilimler Bölümü Başkanlığı’na 23 Kasım 2020 tarihinden itibaren Prof. Dr. Ayşe Gül Gözen atandı.

BAŞARILARIMIZ
ODTÜ DENİZ BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İKİ YENİ AB UFUK 2020 PROJESİ ALMAYA HAK KAZANDI

Üniversitemiz Deniz Bilimleri Enstitüsü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Barış Salihoğlu ve Doç. Dr. Mustafa Yücel liderliğinde "H2020-BG-2018-2020" çağrısına koordinatör olarak sunulan "BRIDGE-BS: Advancing Black Sea Research and Innovation to Co-Develop Blue Growth within Resilient Ecosystems" başlıklı proje önerisi desteklenmeye hak kazandı.

Aynı çağrı altında, Deniz Bilimleri Enstitüsü ekibinin ana ortaklardan biri olarak yer aldığı "DOORS: Developing Optimal and Open Research Support for the Black Sea" başlıklı proje önerisi de ikinci en yüksek puanı alarak desteklenmeye hak kazandı. Deniz Bilimleri Enstitüsü adına Doç. Dr. Bettina Fach Salihoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Devrim Tezcan'ın baş araştırmacılar olarak yer aldığı bu konsorsiyumda, 7 Karadeniz kıyı ülkesinden, 9 Avrupa Birliği üye ülkesinden ve uluslararası kuruluşlardan toplam 37 kuruluş yer alacak.

Detaylar için: ODTÜ'den Haberler

DOÇ. DR. H. MECİT ÖZTOP VE EKİBİ FUNTOMP PROJESİ İLE ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ DOMATES ÜRÜNLERİ ELDE EDECEK

Orta Doğu Teknik Üniversitesi koordinatörlüğünde, Üniversitemiz Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. H. Mecit Öztop tarafından yürütülecek FunTomP (Functionalised Tomato Products) projesi; Ufuk2020 Programı kapsamında, Akdeniz’de tarım, gıda, tarım-gıda zinciri, su temalarında projeler destekleyen PRIMA Programı’nın 2020 Bölüm 1 Tarım Gıda Zinciri çağrısı başlığı altında desteklenecek.

Detaylar için: ODTÜ'den Haberler

PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU VE EKİBİNİN YENİ UFUK 2020 PROJESİ “PONDERFUL”

Üniversitemiz Biyolojik Bilimler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Meryem Beklioğlu ve ekibi ile İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Zuhal Akyürek ve Sosyoloji Bölümü’nden Dr. Öğretim ÜyesiAntoine Dolcerocca; 'PONDERFUL' adlı, Vic Üniversitesi (İspanya) liderliğindeki yeni Ufuk 2020 projesini yürüten konsorsiyumun parçası oldu. Proje genel olarak, iklim değişikliğine uyum ve iklim değişikliğini azaltmada, biyoçeşitliliğin korunması ve ekosistem hizmetlerinin sunumunda gölcükler ve göllerin rolünün belirlenmesi ve Ekosistem hizmetlerini artırmak için bu ekosistemlerin iyileştirilme yöntemler geliştirmeyi amaçlıyor.

Detaylar için: ODTÜ'den Haberler

DOÇ. DR. ULAŞ YAMAN VE PROF. DR. MELİK DÖLEN’İN ÇALIŞMASI EN İYİ TASARIM VE UYGULAMA MAKALESİ SEÇİLDİ

ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Ulaş Yaman ile Prof. Dr. Melik Dölen’in “Eklemeli İmalat Teknolojileri İçin Girintili Desenlerin Oluşturulması” başlıklı çalışması IISE Transactions dergisi tarafından en iyi tasarım ve uygulama makalesi olarak seçildi. Merkezi ABD’de bulunan Sistem ve Endüstri Mühendisleri Enstitüsü'nün (IISE) ana yayınlarından biri olan dergide yayınlanan en iyi çalışmalar 1993 yılından beri ödüllendiriliyor.

Detaylar için: ODTÜ'den Haberler

ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ BERKAY ÖZBEK’E TÜBİTAK 1512 DESTEĞİ

Üniversitemiz Elektrik-Elektronik Mühendisliği lisans programı mezunu ve Prof. Dr. Haluk Külah danışmanlığında aynı bölümde yüksek lisansına devam eden araştırma görevlisi Berkay Özbek; kalp pilleri için kendi enerjisini üretecek ve batarya ihtiyacını ortadan kaldıracak bir sistem tasarımı hedeflediği projesiyle TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Arş. Gör. Berkay Özbek'i kutlar, başarılarının devamını dileriz.

YAYINLAR
MAKALE

OĞUZHAN T., KALAY Y.E., AKIN T. "Wafer-Level Low-Temperature Solid-Liquid Inter-Diffusion Bonding With Thin Au-Sn Layers for MEMS Encapsulation", Journal of Microelectromechanical Systems, 1-8, https://doi.org/10.1109/JMEMS.2020.3040039.

POLAT G., ERDAL Z.A., KALAY Y.E., "Design of Novel Non-equiatomic Cu-Ni-Al-Ti Composite Medium-Entropy Alloys", Journal of Materials Engineering and Performance Volume 29, Issue 5, Pages 2898-2908, 2020.

EtkinliklerETKİNLİKLER
ÇEVRİM İÇİ ETKİNLİKLER
ADIMODTÜ LİSANS ARAŞTIRMALARI PROJESİ

AdımODTÜ Lisans Araştırmaları Projesi kapsamında lisans öğrencilerimiz tarafından gerçekleştirilen poster sunumlarını buradan ziyaret edebilirsiniz.

ODTÜ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

ODTÜ Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Enstitü Müdürlerimizle gerçekleştirilen söyleşilere buradan ulaşabilirsiniz.

ODTÜ TOPLUM VE BİLİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 5. ve 6. Sınıflar düzeyinde haftalık çevrim içi ücretsiz 3-boyutlu modelleme eğitimi verilecektir. Detayları TBM web sitesinden takip edebilirsiniz.

BİLİMSEL TOPLANTILAR
12 Ocak 2021 / Salı

Uygulamalı Matematik Enstitümüz tarafından “Correcting Coarse Numerical Models Using Artificial Neural Networks” konulu seminer düzenlenmiştir. Prof. Dr. Ramon Codina (Universitat Politecnica de Catalunya-UPC) tarafından verilecek seminer çevrim içi yapılacak olup saat 15.30’da başlayacaktır.

Etkinlik Zoom Bağlantısı
Zoom Meeting ID: 984 0800 6920
Zoom Meeting Passcode: 724032

DuyurularDUYURULAR
ENGELSİZ ODTÜ BİRİMİ BAŞKANLIĞI

Birim Başkanı: Dr. Öğr. Üyesi Şerife Sevinç

Tel.: 210 71 96-7071-7073

Fax: 210 79 35

Adres: ODTÜ Kütüphanesi -Solmaz İzdemir Salonu

engelsiz@metu.edu.tr

http://engelsiz.metu.edu.tr/

 

METU ALUMNI NEWSLETTER
ODTÜ Mezunlar Ofisi tarafından mezunlarımıza yönelik aylık olarak İngilizce içerikle yayımlanan "METU Alumni Newsletter"a buradan üye olabilirsiniz.

 

ENGELSİZ YAŞAM İÇİN 3 BOYUTLU MODELLE YARIŞMASI DÜZENLENDİ

ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi, ODTÜ Engelsiz ODTÜ Birimi ve 3D3 Teknoloji ortaklığı ile ortaokul ve lise öğrencilerinin üç boyutlu modelleme becerilerini geliştirmek ve üç boyutlu baskı sürecindeki farkındalıklarını artırmak için “Engelsiz Yaşam İçin 3 Boyutlu Modelle!” temalı, ödüllü bir yarışma düzenlemiştir. Yarışma kapsamında öğrencilerin, engelsiz yaşama destek için günlük hayatımızdan bir olay/olgu/ konu bağlamında belirledikleri probleme, üç boyutlu model tasarımı yaparak çözüm sunmaları istenmiştir.

180'e yakın başvurunun olduğu yarışmanın ödül töreni 3.12.2020 tarihinde yapılmıştır.

Ödül alan öğrencilerimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.

Detaylar için: https://tbm.metu.edu.tr/3b-modelleme-yarismasi/

İLK MEZUNLARIMIZA ÖZEL “60. YIL ANI MADALYALARI”

ODTÜ Mezunlar Ofisi tarafından; Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin bugün bulunduğu öncü ve lider konumu borçlu olduğu, hem ülkemizin gelişerek kalkınmasında hem de ODTÜ ilkelerine bağlı, idealist yeni nesillerin yetişmesinde büyük katkıları bulunan, mezuniyetlerinin 60. yılını yaşayan ilk mezunlarımıza şükranlarımızı sunmak amacıyla “60. Yıl Anı Madalyaları” hazırlandı.

“60. Yıl Anı Madalyaları”nın, 1991 yılından beri kutlanarak gelenekselleşen, bu yıl 29 Haziran 2020 tarihinde düzenlenecek ODTÜ Mezunlar Günü’nde, okulumuzun değerli ilk mezunlarına özel bir tören ile takdim edilmesi planlanmıştı. Ancak Covid-19 salgının devam etmesi nedeniyle 2020 yılı için planlanan tüm tören ve etkinliklerin iptal edilmek zorunda kalınmasından ötürü, 2020 ODTÜ Mezunlar Günü anısına, içerisinde Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök’ün kutlama mesajının da yer aldığı, diploma çerçeveleri mezunlarımıza iletildi.

Bize miras bıraktıkları köklü geçmişimiz sayesinde bugünden geleceğe uzanan yolumuzu açan, ODTÜ’nün ilk yıllarından itibaren açtıkları bu yolda her daim ODTÜ’lü olmanın gurunu yaşamamızı sağlayan mezunlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

Detaylar için: ODTÜ'den Haberler

 

DiğerDİĞER
KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI
YENİ GELENLER/NEW ARRIVALS

ODTÜ Kütüphanesine yeni gelen kitapların listesi aylık olarak WEB sayfamızda New Arrivals başlığı altında yayınlanmaktadır.

Kütüphaneye alınmasını istediğiniz kitaplar için http://catalog.library.metu.edu.tr/acquire sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

doğum ve vefat
acı kayıplarımız

Taşıt İşletme Müdürlüğü'nden emekli İsmail Büyüklüoğlu, 11 Aralık 2020 Cuma günü vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine ve dostlarına başsağlığı ve sabır dileriz.

Kimya Mühendisliği Bölümü'nden emekli Turgut Aksakal, 23 Aralık 2020 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Genel Atölyeler Müdürlüğü'nde görevli Nuri Yılmaz'ın babası Uğur Yılmaz, 01 Aralık 2020 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'nda görevli Bekir Demirbaş'ın babası Mehmet Ali Demirbaş, 4 Aralık 2020 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

İktisat Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Erkan Erdil'in annesi Müşfika Erdil, 4 Aralık 2020 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Makina Mühendisliği Bölümü’nde görevli Sadi Daldal’ın babası Mehmet Daldal, 6 Aralık 2020 tarihinde vefat etmiştir. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

Genel Sekreter Yardımcılığı Ofisi’nde görevli Melike Aydoğdu ve Sosyal Tesisler Müdürlüğü'nde görevli Hakan Aydoğdu'nun annesi Gülşahin Aydoğdu, 17 Aralık 2020 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.

hoş geldİN bebek

DOĞUM HABERLERİ BİLDİRMEK İÇİN:

2102139-2138

halkilis@metu.edu.tr